Tipy pre zdravie

Nadváha u mačiek 

Stále viac mačiek v domácnostiach trpí výraznou nadváhou. Štúdie preukázali, že priemerná dĺžka života mačiek sa zvyšuje v priemere o dva roky, ak majú ideálnu hmotnosť alebo o niečo menej.

Mačky sa učia zlozvykom, radi sa prejedajú, majú dovolené spať v posteli, hladíte ich pri každej príležitosti aj pri jedle, ktoré zdielate so svojimi blízkymi – aj s tým čo pochádza z ľudského stola, a to je zvyčajne čokoľvek, iba pre mačku nie. Výsledkom je, že mačky, ktoré sú tak „rozmaznané“, majú nadváhu a sú náchylné na určité choroby. Pretože nadváha mačiek nie je v žiadnom prípade len vada, z dlhodobého hľadiska nadváha škodí zdraviu.

 

Aké sú riziká mačky s nadváhou?

Pokiaľ ide o nadváhu, existujú dve základné úvahy: Po prvé, pre mačku je jednoducho nepríjemné ťahať priveľa kilogramov. Pretože to výrazne obmedzuje slobodu pohybu. Na druhej strane existuje tiež riziko, že v dôsledku nadváhy bude vážne chorá. Medzi najčastejšie choroby u mačiek s nadváhou patria:
• ťažké dýchanie
• nadmerné opotrebovanie kĺbov
• artróza
• neochota sa pohybovať
• poruchy pečene a pankreasu (mastná pečeň, cukrovka a pankreatitída)
• kardiovaskulárne problémy

 

 

Čo vedie k obezite u mačky?

Vo väčšine prípadov sa obezita jednoducho vyskytuje, keď je mačka kŕmená viac než spáli energiu. Z lekárskeho hľadiska môže nedostatočne aktívna štítna žľaza viesť k obezite, ale zriedkavo sa to stáva. Dôvodom nadváhy je často to, že kastrované zviera jedia zvyčajne lepšie krmivo ako nekastrované zviera. Ako majiteľ to však viete a pri výbere množstva krmiva a odrody môžete tieto okolnosti zohľadniť.
Najbežnejšie dôvody pre nadváhu:
• prebytok krmiva
• nedostatok pohybu
• príliš bohaté krmivo
• nekontrolované prideľovanie maškŕt
• kŕmenie výrobkami pre ľudskú spotrebu

Prevencia je lepšia ako chudnutie!

Z osobnej skúsenosti väčšina ľudí vie, koľko vôle a vytrvalosti potrebuje na to, aby stratila pár kíl. A ako rýchlo sa vracajú? Preto by ste mačku nemali pokúšať vôbec. Pretože mačky nepoznajú problém s nadváhou z prírody. Len my ľudia ich k tomu zvádzame. A potom „veľký“ problém doslova začína. Pretože čím vyššia je hmotnosť zvierat, tým menej ich cvičenie baví. Dôsledok je jasný: bez dostatočného pohybu spotrebúvajú ešte menej energie – a potom aj mierny prísun vedie k nárastu hmotnosti.

Ako donútim svoju mačku, aby schudla?

Ak má mačka schudnúť, nesmie sa za žiadnych okolností k tomu pristupovať radikálne. Takzvaná nulová diéta, v ktorej mačka jednoducho nie je kŕmená, predstavuje značné zdravotné riziko. Jednoduchý príklad ukazuje, ako môže byť mačka vystavená akútnemu ohrozeniu života nulovou stravou:

Obezita neznamená nič iné ako to, že sa v tele zvieraťa ukladalo väčšie množstvo tuku po dlhšiu dobu. Ak mačka už nie je kŕmená potravou, telo má podozrenie na hladomor a mobilizuje túto zásobu tuku. Tieto zaplavujú pečeň. Výsledkom môže byť to, že metabolizmus sa úplne vymyká – odborníci hovoria o tzv. hepatickej lipidóze, akútnej mastnej pečeni, ktorá môže v konečnom dôsledku viesť k smrti. Všeobecne platí, že prvý spôsob, ako pred plánovanou stravou u mačiek, by mal byť vždy veterinár. To môže určiť, či určité fyzické ťažkosti už existujú a musia sa zohľadniť pri kontrolovanej strave. V ideálnom prípade veterinárny lekár tiež priamo vytvorí vhodný diétny plán, že majiteľ mačky by sa mal prísne riadiť. Odchýlky od plánu môžu zvieraťu uškodiť viac ako čokoľvek iné. Ak veterinár nič neurčí, môžete použiť nasledujúci všeobecný plán:

Najprv sa množstvo krmiva zníži na 80% odporúčanej dennej dávky, napríklad až do dosiahnutia cieľovej hmotnosti. Pohľad na zložky použitého krmiva je užitočný, aby bolo možné odhadnúť, koľko energie mačka skutočne spotrebuje v predchádzajúcom krmive. Za určitých okolností môže byť tiež vhodné namiesto kŕmnej redukcie prejsť na iné krmivo. Na tento účel by sa malo porovnať nutričné ​​informácie o druhoch krmív.
Pohyb je a zostáva najlepším spôsobom, ako bojovať s nadváhou. Pre mačku sú k dispozícii aj hry na hľadanie krmiva. Každá mačka je šťastná z poľovných hier s myšou alebo z hry s laserovým ukazovátkom, pričom sa musíte uistiť, že nesvietite do očí mačiek.
Maškrty, ak sú potrebné ako odmena počas celého dňa, sa musia samozrejme odpočítať od dennej kŕmnej dávky. Nízkotučné pochúťky by určite mali byť. Vhodné potravinové doplnky, ktoré zvieratá radi jedia, sú tiež ideálne.

 

Vhodné krmivá pre mačky s nadváhou: 

                       

Odporúčanie potravín pre mačky s nadváhou

Ak je mačka príliš tučná, je na celý život horšia a náchylnejšia k chorobám. Preto by ste sa mali vyhnúť nadváhe.

Kedy je mačka príliš tučná?

U rodokmeňových mačiek existujú určité náznaky, koľko by mali vážiť, ale na jednej strane sú relatívne drsné, na druhej strane nezohľadňujú individuálnu situáciu mačky. Posúdenie domácich mačiek je ešte ťažšie, pretože existujú veľké rozdiely v ich ideálnej hmotnosti. V závislosti od rodičov môže byť hmotnosť 2,5 kg rovnako vhodná ako 5 kg, čo predstavuje rozdiel 100 percent. Preto je dôležité zvážiť každú mačku individuálne. Závisí okrem iného od pohlavia, veku, aktivity a zdravotného stavu. Najlepšie je získať od veterinárneho lekára hodnotenie, aká hmotnosť by bola pre mačku ideálna. Doma pomáha mierka alebo vyškolený vzhľad: mačka bez pása,

Prečo má moja mačka nadváhu?

Existuje mnoho dôvodov, ktoré môžu viesť k obezite u mačiek. Choroba sa nedá vylúčiť, a preto by sa strava nemala vykonávať bez konzultácie s veterinárnym lekárom. Vo väčšine prípadov je však mačka kŕmená nesprávne alebo nevhodne. Mačky sú často zasiahnuté, pretože spotrebúvajú podstatne menej energie ako mačky vo voľnom výbehu. Ak dostanú kŕmnu dávku, ktorá by spĺňala energetické požiadavky aktívnej mačky, ktorá cestuje päť kilometrov za deň, potom je zrejmé, že majú prebytok energie, ktorý sa skôr či neskôr prejaví v láske. To isté platí v prípade, že by sa kŕmna dávka skutočne hodila, ale veľkoryso distribuované pochúťky sa neodpočítavajú od energetickej požiadavky. Podobne môže byť príčinou horšie krmivo, ktoré sa dá napríklad nedostatočne tráviť alebo neobsahuje výživné látky potrebné pre zdravú výživu mačky. Kastrácia môže byť tiež dôvodom nadváhy u mačiek, pretože to často znamená, že sa znižuje energetická náročnosť, ktorú majiteľ mačky nezohľadňuje vždy s nastavenou veľkosťou porcie alebo vhodným krmivom.

Ako môže mačka schudnúť?

Za žiadnych okolností by ste ani na chvíľu nemali dávať iba polovičné porcie mačky. Na jednej strane by to mohlo viesť k nedostatku živín, na druhej strane existuje riziko, že mačka využije svoje zásoby tuku. Znie to dobre, ale tuk sa ukladá v pečeni, čo môže viesť k vážnemu poškodeniu. Dôrazne neodporúčame! Namiesto toho by ste v záujme svojej mačky mali byť k sebe úprimní a zvážiť, čo je dôvodom na nadváhu. Ak veterinár vylúčil organické príčiny, musí sa s bezohľadnosťou zaoberať každodenným životom s mačkami. Možno dostane príliš veľa jedla? Ak nemá partnera s ktorými mohla hrať? Mali by ste predĺžiť čas s vašou mačkou? Alebo je to možno jedlo?

Zmena potravy u mačiek

Existuje mnoho dôvodov na zmenu krmiva: Jeden z nich je nadváha. Alebo možno ste pri teste zistili, že vaše súčasné jedlo je nedostatočné. Možná je aj choroba. Môže byť tiež čas prejsť z potravy pre mačiatka na krmivo pre dospelých alebo z tohto na krmivo pre seniorov. V žiadnom prípade by sa krmivo nemalo meniť z jedného dňa na ďalší. Je lepšie zmiešať nové krmivo krok za krokom s predchádzajúcim. Na jednej strane sa trávenie mačky môže ľahšie prispôsobiť novému krmivu, na druhej strane zvyčajne funguje lepšie. K aktivite mačky môže dopomôcť aj zmena krmiva.

Správny spôsob stravovania

Je pekné, keď si uvedomíte, že vaša mačka je príliš tučná a chcete s tým niečo urobiť. Neočakávajte však, že sa to dá urobiť v konkrétnom momente. Vyžaduje si to veľkú trpezlivosť, pretože mačka by mala stratiť iba asi jedno až tri percentá svojej telesnej hmotnosti týždenne, aby sa neohrozila žiadne zdravotné riziko. Preto môže trvať niekoľko mesiacov, kým mačka dosiahne požadovanú hmotnosť. Ale nestálo by to vzdať sa, pretože sa vedecky dokázalo, že dĺžka života obéznych zvierat klesá. Máte vyššie riziko rozvoja osteoartritídy, srdcových problémov, metabolických porúch, cukrovky alebo zlyhania orgánov. Okrem toho pri nadváhe majú menej aktivity, pretože ležia, sa pomalšie a majú len obmedzenú zábavu,

Dáva zmysel zostaviť plán: Môže to zahŕňať napríklad to, že dávky sa už nemerajú zhruba, ale presne pomocou mierky. Na jednej strane odporúčania týkajúce sa krmiva pomáhajú, na druhej strane hodnotenie veterinárnym lekárom. Malo by byť zrejmé, že maškrtami sa nekŕmia iba a musia byť zahrnuté do energetických požiadaviek mačky. Okrem toho, pri chudnutí môže byť užitočné zaviesť pravidelné doby kŕmenia a rozšíriť dávky na niekoľko malých. Toto sa blíži potrebe mačky jesť niekoľkokrát denne namiesto jesť dve veľké porcie.

Kŕmte mačky optimálne

Každý majiteľ mačiek sa neustále pýta, ktorá forma kŕmenia je správna. Dobrá vec je, že ani jedno nie je zlé. Naopak: mokré a suché kŕmenie sa dokonale dopĺňajú: mokré krmivo pomáha uspokojovať denné potreby mačiek a poskytuje dobrú časť mäsa, na ktoré sa mačka spolieha ako mäsožravce. Suché jedlo zase vyhovuje potrebe mačky jesť po celý deň niekoľko malých dávok. Zaisťuje tiež prirodzený tok slín a podporuje zubné zdravie odieraním zubného plaku .

Vo voľnej prírode mačky jedia hlavne myši. Váš organizmus je na ne optimálne prispôsobený. Tento druh výživy sa blíži kŕmeniu mokrými potravinami – aspoň ak ide o vysoko kvalitné potraviny s vysokým obsahom mäsa, ako je to v prípade mokrých potravín LEONARDO. Zdravú stravu však rozhoduje nielen podiel mäsa, ale aj to, že v kompletnom krmive sa mačke dodávajú všetky dôležité živiny.

Aj keď je obsah mäsa v suchých potravinách vo všeobecnosti nižší, táto forma výživy ponúka aj možnosť optimálnej starostlivosti o domácu mačku. V prípade mačky s nadváhou by sa malo zvoliť jedlo so zníženým energetickým obsahom. LEONARDO Adult Light presne spĺňa tieto požiadavky. Recept má čerstvú hydinu a plní mačku bez toho, aby zbytočne zaťažoval organizmus.

Tipy na zmiešané kŕmenie

Ak kŕmite svoju mačku suchým aj mokrým krmivom, nesmiete sa pomýliť s pridaním príslušných odporúčaní pre kŕmenie (napr. 75 gramov suchého krmiva + 300 gramov mokrého krmiva). 25 gramov suchého jedla zodpovedá asi 100 gramom vlhkého jedla. V tomto prípade by denná kŕmna dávka pre mačku mohla byť napríklad taká, aby ráno dostávala 25 gramov suchého jedla, ktoré sa nasýti po dlhšiu dobu a ktoré môže používať, ako si želá v najbližších niekoľkých hodinách. Ráno a večer dostane 100 gramov vlhkého jedla.