FIP – smrteľná mačacia choroba už nemusí byť rozsudkom smrti

Milovníci mačiek poznajú ten strach – keď veterinár spomenie diagnózu FIP, do srdca sa vkradne panika. FIP, čiže Feline Infectious Peritonitis, je obávané vírusové ochorenie mačiek, ktoré bolo dlhé roky považované za smrteľné. Dobrou správou je, že v posledných rokoch nastal v liečbe tejto choroby zásadný zlom – existuje účinný liek, ktorý dáva nádej tam, kde predtým bola len bezmocnosť.

Čo je FIP a ako vzniká?

FIP je ochorenie spôsobené mutáciou mačacieho koronavírusu (FCoV). Tento vírus je veľmi rozšírený, najmä medzi mačkami žijúcimi vo väčších skupinách, v útulkoch alebo chovoch. Väčšina mačiek po kontakte s koronavírusom nemá vážne ťažkosti – maximálne môžu trpieť krátkodobým hnačkovým ochorením.

Problém nastáva, keď vírus v tele mačky mutuje na nebezpečný typ, ktorý napadne imunitný systém. Vtedy vzniká FIP – ochorenie, ktoré spúšťa silnú zápalovú reakciu v tele a zasahuje životne dôležité orgány.

FIP nie je nákazlivá v klasickom zmysle slova – nie je to choroba, ktorú by si mačky medzi sebou „odovzdávali“. Nákazlivý je iba pôvodný koronavírus, nie jeho zmutovaná verzia, ktorá spôsobuje samotnú FIP. Mutácia vírusu je individuálny proces, ku ktorému dochádza iba u niektorých jedincov.

Formy a príznaky FIP

FIP sa vyskytuje v dvoch hlavných formách – vlhkej (exsudatívnej) a suchej (neexsudatívnej). Každá z nich má iné symptómy:
Vlhká forma FIP sa prejavuje nahromadením tekutiny v brušnej alebo hrudnej dutine. Typickými príznakmi sú:
o nafúknuté bruško
o ťažké dýchanie (pri postihnutí hrudnej dutiny)
o horúčka, ktorá nereaguje na lieky
o apatia a nechutenstvo
Suchá forma FIP postihuje rôzne orgány – mozog, oči, pečeň, obličky, črevá. Prejavuje sa napríklad:
o neurologickými problémami (záchvaty, nekoordinované pohyby)
o zmenami správania alebo slepotou
o chronickou horúčkou a úbytkom hmotnosti

Obe formy môžu postupovať veľmi rýchlo, najmä u mladých mačiek vo veku do dvoch rokov.

Diagnostika FIP

Diagnóza FIP je zložitá. Neexistuje jeden jednoduchý test, ktorý by ju potvrdil so 100 % istotou. Veterinári využívajú kombináciu rôznych vyšetrení:
• krvné testy (ukazujú zápal, anémiu, zmeny v bielkovinách)
• ultrazvuk alebo röntgen (pri podozrení na tekutiny v tele)
• PCR testy na detekciu koronavírusu
• analýzu tekutín z brušnej alebo hrudnej dutiny

Často sa FIP diagnostikuje vylúčením iných možných ochorení.

Liečba FIP: nádej s menom GS-441524

Dlhé roky bola FIP považovaná za rozsudok smrti. Veterinári mohli ponúknuť iba podpornú liečbu na zmiernenie príznakov, no prognóza bola vždy veľmi zlá.

Zlom nastal po objavení antivírusovej látky GS-441524, ktorá patrí medzi analógy nukleozidov – pôvodne bola vyvíjaná ako liek na iné koronavírusy. U mačiek s FIP však vykazuje mimoriadne pozitívne výsledky. V praxi sa používa formou injekcií alebo tabliet – liečba trvá zvyčajne 84 dní a vyžaduje dôsledné sledovanie zdravotného stavu mačky.

Hoci tento liek nie je oficiálne schválený vo všetkých krajinách a často je dostupný len cez špecializované skupiny či importy, mnohým mačkám zachránil život. Vďaka nemu dnes FIP už nie je automaticky smrteľná diagnóza.

Prevencia: dá sa FIP predísť?

Úplná prevencia FIP nie je možná, no existujú opatrenia, ktoré znižujú riziko:
• udržiavanie čistoty v domácnosti a mačacích toaletách
• obmedzenie stresu (ktorý oslabuje imunitu)
• nepreplnené chovy alebo skupiny mačiek
• testovanie na prítomnosť koronavírusu v prostredí s častým výskytom ochorení

Aj keď vakcína proti FIP existuje, jej účinnosť je sporná a nie je bežne odporúčaná.

S FIP sa oplatí bojovať

FIP je choroba, ktorú nemožno brať na ľahkú váhu. Postihuje najmä mladé mačky a bez liečby vedie k rýchlemu zhoršeniu zdravotného stavu. Dlhé roky bola táto diagnóza synonymom konca, no vďaka pokroku v medicíne sa veci menia. Ak veterinár vysloví podozrenie na FIP, nestrácajte nádej – informujte sa o možnostiach liečby pomocou GS-441524. Aj keď ide o finančne a časovo náročnú terapiu, výsledky ukazujú, že mnohé mačky s FIP dnes žijú plnohodnotný a zdravý život.

Prehľad ochrany osobných údajov

Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.