GIARDIA U MAČIEK – Čoho sú schopné tieto nenápadné prvoky?

Ak mačka je normálne a napriek tomu chudne alebo trpí hnačkou, odporúča sa vyšetriť ju na prítomnosť Giardií.

Čo sú Giardie?

Giardie sú malé jednobunkové organizmy, ktoré sa nachádzajú vo veľkom množstve zvierat po celom svete. Je známych viac ako 40 rôznych druhov týchto prvokov, ktoré väčšinou postihujú iba veľmi špecifické druhy zvierat – to znamená, že sa len zriedka prenášajú napríklad z mačiek na psy alebo na ľudí. Tieto mikroskopické parazity majú dve fázy vývoja: najprv sa reprodukujú v čreve hostiteľského zvieraťa, kde sa živia zvyškami jeho potravy, no a následne sa zmenia na cystu, ktorú infikované zviera vylúči. V závislosti od prostredia a konkrétneho druhu sú giardie infekčné tri až dvanásť týždňov, počas ktorých sa pri konzumácií začnú opäť množiť v novom hostiteľovi.

 

Ako sa môže mačka nakaziť?

Mačky sa môžu nakaziť giardiou rôznymi spôsobmi, najväčšie riziko hrozí u vonkajších mačiek a u mačkách z útulkov, kde sa zvieratá často navzájom infikujú. Prenos je možný nielen zo zvieraťa na zviera, ale môže sa uskutočniť napríklad aj prostredníctvom kontaminovanej kaluže, z ktorej pije vonkajšia mačka. K infekcii môže dôjsť aj pri vzájomnom čuchaní alebo čistení, ako aj pri kontakte s výkalmi alebo vracaním inej mačky. Ani interiérové mačky ale nie sú v bezpečí, nenápadné prvoky si môžete poľahky domov doniesť aj na topánkach.

 

Ako vyzerá nákaza?

Giardia je jedným z najbežnejších parazitov u mačiek a jeho história trvá už milióny rokov. Nie je presne známe, aké percento mačiek je ním aspoň raz v živote postihnuté, ale malo by ísť o pomerne vysoké číslo. Vo väčšine prípadov si nákaza nevyžaduje žiadnu liečbu a mačka so silným imunitným systémom ju zvládne prekonať aj sama. Inak to ale vyzerá s mačiatkami, starými či chorými mačkami, ktorým môže giardia spôsobiť akútne hnačky, slizké výkaly, vracanie, horúčku, vyčerpanie a chudnutie.

 

Liečba

Liečba pri nákaze giardiou nie je tak jednoduchá, ako by sa mohlo zdať. Tento parazit je na jednej strane veľmi odolný, no a na druhej je zas schopný dočasne sa stiahnuť do žlčovodu alebo do slepého čreva, odkiaľ zaútočí zas po niekoľkých týždňoch. Aj napriek tomu je ale šanca na úplne vyliečenie viac ako 80%.

 

Prevencia

Riziko infekcie priamoúmerne stúpa s počtom zvierat, takže čím viac mačiek žije v jednej domácnosti, tým je dôležitejšia prevencia a pravidelná kontrola. Ak sa potvrdí giardia u jednej mačky, okamžite treba testovať a liečiť aj ostatné, aj keď zatiaľ nemusia mať žiadne príznaky.
Rovnako tak je v takýchto prípadoch veľmi dôležité dbať na hygienu – každá mačka potrebuje svoj vlastný záchod, ktorý je potrebné čistiť minimálne raz denne. Okrem toho je potrebné dbať na to, aby miesto na kŕmenie bolo vždy čisté. Najlepšie je použiť špeciálny čistiaci prostriedok a nádoby pravidelne prevárať alebo aspoň prepláchnuť horúcou vodou. Všetko, čo je možné vložiť do práčky, by ste mali niekoľkokrát vyprať na najvyššej možnej teplote.

KRMIVO PRE MAČIATKA

Kedy, ako a čím kŕmiť mačiatka?

Mačacia chrípka

Čo vašu mačku bolí počas chrípky?

Kocúrnik obyčajný

Ako táto zázračná rastlinka pomáha?

Dýchavičnosť

Prečo vaša mačka lapá po dychu?

Mačacie zábavky

Ako môžete svojej mačke spestriť čas?

Máte otázky?

V prípade otázok a nejasností sa neváhajte obrátiť na náš tím odborníkov, ktorý je vám k dispozícií v každý pracovný deň od 8:00 do 15:00.


0917659666
pre otázky týkajúce
sa našich výrobkov
a pre individuálne výživové poradenstvo


0917659666
pre otázky týkajúce sa nášho obchodu, vašej objednávky alebo prepravy100% KVALITA
100% CHUŤ