Parazity u mačiek

Parazity nie sú len otravné, ale môžu pre mačky predstavovať aj vážny zdravotný problém. Majitelia by preto mali byť obozretní a konať včas.

Aké parazity ohrozujú mačky?

Existuje množstvo parazitov, ktoré môžu mačky infikovať. Patrí sem viacero druhov červov, giardie, roztoče, vši, blchy a kliešte. Vždy ide o drobné živočíchy alebo jednobunkové organizmy, ktoré parazitujú na tele hostiteľa. Parazity delíme na endoparazity (žijúce vo vnútri tela) a ektoparazity (žijúce na povrchu tela, napríklad v srsti či na koži), ktoré sa živia krvou alebo čiastočkami kože.

Ako rozpoznať parazity u mačky?

Parazitov si často nevšimneme priamo, ale prejavia sa zmenami v správaní mačky. Uhryznutie spôsobuje svrbenie – ak sa mačka opakovane škriabe na rovnakom mieste, treba to skontrolovať. Môže ísť o blchy, kliešte, vši alebo roztoče. Kliešte sú po nasatí dobre viditeľné voľným okom, blchy majú len 2–3 mm a roztoče či vši sú viditeľné len lupou alebo mikroskopom. Preto treba sledovať aj príznaky ako podráždenú pokožku, vypadávanie srsti, lupiny či alergické reakcie.

Endoparazity ako giardie či červy sa často zisťujú ťažšie. Niekedy si ich všimneme len v stolici – ako larvy alebo dospelé červy. Bežnejšie príznaky sú hnačka a únava. V takých prípadoch je nevyhnutná návšteva veterinára.

Aké choroby môžu parazity prenášať?

Väčšina parazitov nie je dôvodom na paniku, no ak sa nezachytia včas, môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Niektoré prenášajú aj infekčné choroby – napríklad kliešte môžu šíriť lymskú boreliózu a anaplazmózu, blchy zas pásomnice. Pravidelné kontroly a preventívne opatrenia sú preto nevyhnutné.

Najčastejšie parazity u mačiek

Červy
Mačky žijúce vonku sú červami ohrozené najviac – infikovať sa môžu kontaktom s výkalmi alebo ulovením malej koristi, napríklad myši. Najčastejšie sa vyskytujú škrkavky. Odhaduje sa, že až 25 % mačiek je infikovaných. Prejavuje sa to vracaním, hnačkou či úbytkom hmotnosti. Odčervenie býva účinné a mnohí veterinári odporúčajú pravidelnú prevenciu. Červy sú totiž prenosné aj na človeka.

Giardie
Ide o mikroskopické jednobunkové organizmy, ktoré poškodzujú črevá. Infekcia sa šíri veľmi rýchlo – kontaktom s výkalmi, zvratkami, olizovaním či pitím kontaminovanej vody. Zdravé mačky ich často zvládnu bez problémov, ale oslabené zvieratá trpia hnačkou a sliznatou stolicou. Liečba giardiózy býva zdĺhavejšia a vyžaduje dôsledný prístup.

Kliešte
Sú pomerne dobre viditeľné, najmä keď sa nasajú. Napriek tomu sa v hustej srsti môžu ľahko prehliadnuť. Vonkajšie mačky treba počas kliešťovej sezóny denne kontrolovať. Čím skôr sa kliešť odstráni, tým menšie je riziko prenosu choroby. Odstránenie treba robiť opatrne, aby časť kliešťa nezostala v koži. Ako na to správne, sa dozviete v našom článku o kliešťoch.

Blchy
Blchy sú malé a často unikajú pozornosti. Ich uhryznutia spôsobujú silné svrbenie, čo vedie k škrabaniu. Ak sa zamorenie nerozpozná včas, môže rýchlo prerásť do problému – samička blchy nakladie 20–30 vajíčok denne, ktoré kontaminujú celé prostredie. Preto treba nielen odstrániť blchy zo zvieraťa, ale aj dôkladne vyčistiť domácnosť.

Roztoče
Najčastejšie sa vyskytujú ušné roztoče. Prenášajú sa medzi mačkami, no aj pes môže byť ich nositeľom. Dajú sa pozorovať ako malé biele bodky, no typickým znakom sú hnedočierne kôry v ušiach a časté trasenie hlavou či škrabanie. Pri podozrení je nutné veterinárne ošetrenie, vrátane vyčistenia uší a nasadenia liečby.

Prehľad ochrany osobných údajov

Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.