MAČACIA CHRÍPKA – Čo vašu mačku bolí počas chrípky?

Za žiadnych okolností, by ste chrípku u mačky nemali porovnávať s prechladnutím, aké poznáte u ľudí. Je to omnoho vážnejšia choroba, ktorá môže vyústiť až v smrť!

Pri takej nebezpečnej chorobe, akou je mačacia chrípka, je veľmi dôležité včas rozpoznať prvé príznaky, a následne rýchlo konať. Medzi najčastejšie príčiny mačacej chrípky patria rôzne patogény, baktérie a vírusy, ktoré sa najčastejšie prenášajú priamym kontaktom s infikovanou mačkou. Aj keď sa vaša mačka nestretáva s inými mačkami, stále existuje riziko infekcie, a to prostredníctvom rôznych predmetov alebo oblečenia, ktoré mohli byť v kontakte s infikovaným zvieraťom.

 

Symptómy

Potom, čo sa mačka nakazí chrípkou, trvá asi dva až päť dní, kým sa objavia prvé príznaky. Časté kýchanie postupne vedie k vodnatému a neskôr až slizkému výtoku z nosa a očí. Mačka je tak nútená dýchať ústami a má problémy s prehĺtaním, čo vedie k strate chuti do jedla. Často sa sliznice úst kvôli tomu zapália a v závažných prípadoch sa pod jazykom alebo na očiach môžu vytvoriť hnisavé vredy.
Choré mačky navyše často trpia aj horúčkou a bolesťami svalov, čo spôsobuje apatiu a únavu. Mačacia chrípka zvyčajne nie je život ohrozujúca u zdravých dospelých mačiek, no bohužiaľ jej úmrtnosť stúpa pri mačiatkach, starších mačkách a chronicky chorých mačkách. Časté sú aj prípady, kedy mačacia chrípka spôsobila dlhodobé následky, ako oslepnutie či chronický zápal očí a nosa. Aj po prekonaní choroby navyše patogén zostáva v organizme mačky, čiže aj bezpríznaková mačka môže nakaziť ďalšie.

 

Prevencia a liečba

Najvhodnejšou prevenciou, najmä pri mačiatkach, je jednoznačne očkovanie, ktoré znižuje riziko mačacej chrípky na minimum. Mačku by ste mali dať zaočkovať v ôsmom, dvanástom a 16. týždni života a potom raz za rok, aby bola zachovaná stabilná ochrana. Hlavné patogény, ako sú herpetické vírusy alebo kalicivírus, sa vďaka tomu stávajú úplne neškodnými. Ak by ste ale napriek tomu rozpoznali u svojej mačky príznaky, ktoré naznačujú mačaciu chrípku, mali by ste okamžite navštíviť veterinára.
Tí obvykle ako liečbu predpisujú antibiotiká, ktoré môžete mačke podávať spolu s jedlom. Antibiotikum je však efektívne iba pri bakteriálnej infekcií, nakoľko proti vírusovým ochoreniam nezaberá. Okrem toho vám môže veterinár predpísať výživové doplnky a ďalšie lieky, ktoré mačke pomôžu posilniť jej imunitný systém. Pri chorobe je dôležité mačke pripraviť teplé miesto chránené pred prievanom a za každú cenu sa vyhnúť kontaktu s inými mačkami.

 

Šance na vyzdravenie

Ako bolo spomenuté, u dospelých a zdravých mačiek, u ktorých sa s liečbou začalo v počiatočnom štádiu, väčšinou nenastávajú vážnejšie komplikácie a pravdepodobnosť úplného vyliečenia je veľmi vysoká. U veľmi mladých mačiatok môže ale choroba viesť k dlhodobému poškodeniu a v najhoršom prípade dokonca k smrti, rovnako tak sú ohrozené aj mačky s oslabeným imunitným systémom. Niektoré sú dokonca príliš slabé aj na očkovanie, preto je veľmi dôležité, aby boli zaočkované aspoň všetky ostatné zvieratá v domácnosti, čím sa dosiahne kolektívna imunita, ktorá ochráni aj neočkovaných jedincov.

KRMIVO PRE MAČIATKA

Kedy, ako a čím kŕmiť mačiatka?

Kocúrnik obyčajný

Ako táto zázračná rastlinka pomáha?

Dýchavičnosť

Prečo vaša mačka lapá po dychu?

Mačacie zábavky

Ako môžete svojej mačke spestriť čas?

Giardia u mačiek

Čoho sú schopné tieto nenápadné prvoky?

Máte otázky?

V prípade otázok a nejasností sa neváhajte obrátiť na náš tím odborníkov, ktorý je vám k dispozícií v každý pracovný deň od 8:00 do 15:00.


0917659666
pre otázky týkajúce
sa našich výrobkov
a pre individuálne výživové poradenstvo


0917659666
pre otázky týkajúce sa nášho obchodu, vašej objednávky alebo prepravy



100% KVALITA
100% CHUŤ