KRMIVO PRE MAČIATKA – Kedy, ako a čím kŕmiť mačiatka?

Zdravá a vyvážená strava je najmä u mladých mačiek alfou a omegou k správnemu vývoju. Výber ideálneho krmiva by ste preto, najmä v mladom veku, nemali podceniť.

Dokedy mačiatka nepotrebujú krmivo?

Keďže mačky patria medzi cicavce, v prvých týždňoch života nepotrebujú nič viac, ako materské mlieko. To má prvé 3-4 dni podobu riedkej tekutiny zvanej kolostrum, ktorá sa následne zmení na plnohodnotné materské mlieko plné všetkých potrebných živín. V tejto fáze je vašou úlohou starať sa najmä o matku, ktorej treba zabezpečiť dostatok kvalitnej potravy, vody a pokoja. Mačiatka si svoju výživu zoberú samé, počas prvých 16 týždňov života trávia kŕmením až 8 hodín denne, čo spôsobí, že ich hmotnosť sa za ten čas zvýši v priemere 20-násobne.

 

Kedy môžete začať mačiatko prikrmovať?

Postupný prechod od materského mlieka k tuhej strave začína približne od 4.týždňa, kedy divoké mačky začínajú svojim mláďatám postupne podávať ulovenú korisť. U každej mačky je prechod individuálny, vo všeobecnosti ale prebieha medzi 4. až 8. týždňom, kedy sa mačacej matke postupne prestáva tvoriť mlieko.

 

Zmena stravy

Malé mačiatka sú pripravené k adopcií približne v 10. až 12.týždni, kedy často prebieha ich odovzdanie novému majiteľovi. Odlúčenie od matky a súrodencov býva pre mačiatko veľmi stresujúce a keď si k tomu prirátame aj zmenu stravy, dopad na zdravie mačiatka môže byť veľmi negatívny. Preto je veľmi dôležité uľahčiť tento prechod aspoň zachovaním rovnakej stravy, na akú boli mačiatka zvyknuté. Toto stravovanie by ste mali dodržiavať aspoň 2 týždne, kým sa mačiatko aklimatizuje, a následne prejsť na čo najvýživnejšie a najľahšie stráviteľné krmivo. To by malo mať vysoký obsah mäsa, živočíšnych bielkovín a malo by sa zaobísť bez cukru, farbív, aróm a konzervačných látok – presne tak, ako to robíme u nás v LEONARDO.

 

Kedy, ako často a koľko krmiva treba dávať?

Počas prvých týždňov života je žalúdok malých mačiatok scvrknutý a nemôže prijať veľa mlieka. Preto pri odstavení od mlieka nie je možné vykonať radikálnu zmenu a treba postupovať veľmi opatrne. Mačiatko spočiatku potrebuje jesť malé množstvá potravy 4-5 krát denne, čím sa nepreťaží tráviaci trakt a zároveň dochádza k nepretržitému prísunu životne dôležitej energie. Keď mačka dovŕši 5-6 mesiacov, môžete počet jedál znížiť na 3-4 denne. Ideálne je v útlom veku skúšať rôzne kombinácie mokrého aj suchého krmiva, rôznych príchutí a zložení. Vďaka tomu bude mačka poznať viac chutí a v prípade intolerancie alebo alergie na istý druh potravy, bude pre ňu jednoduchšie prejsť na iný typ.

 

Prechod na krmivo pre dospelé mačky

Približne vo veku 7-9 mesiacov môžete postupne prechádzať na dve jedlá denne, čo je ideálne množstvo potravy až do veku 2-3 rokov. Väčšie plemená sa skôr adaptujú na jedno jedlo denne, pri menších tento prechod trvá dlhšie, nakoľko si nedokážu uložiť toľko energie ako väčšie mačky. Čo sa týka prechodu z krmiva určeného pre mačiatka na krmivo pre dospelé mačky, pri tom nemusíte tak dlho čakať. Obvykle je ideálne s týmto prechodom začať okolo jedného roka, nakoľko mačka už prestáva rásť a rovnako tak u nej ustupuje množstvo divokých a energeticky náročných hier.

 

Na čo je dobré špeciálne krmivo pre mačiatka?

Často sa v kruhoch chovateľov a milovníkov mačiek skloňuje otázka, či je naozaj potrebné vyrábať a kupovať špeciálne krmivá pre mačiatka. Odpoveď nie je jednoznačná, vždy totiž rozhoduje zloženie a kvalita krmiva – vysoko kvalitné krmivo pre dospelé mačky dokáže nasýtiť aj potreby mačiatka. Avšak, pri kvalite krmiva rozhoduje aj množstvo iných faktorov, ktoré môžu blahodarne pôsobiť na vašu mačku. Krmivo LEONARDO je napríklad veľmi dobre stráviteľné, o čo sa stará poriadna dávka hydinového mäsa v kombinácií s chia semiačkami. Predovšetkým v prvých mesiacoch je nesprávne trávenie hlavnou príčinou chorôb a komplikácií, ktorým sa tak môžete výberom správneho krmiva vyhnúť.

Mačacia chrípka

Čo vašu mačku bolí počas chrípky?

Kocúrnik obyčajný

Ako táto zázračná rastlinka pomáha?

Dýchavičnosť

Prečo vaša mačka lapá po dychu?

Mačacie zábavky

Ako môžete svojej mačke spestriť čas?

Giardia u mačiek

Čoho sú schopné tieto nenápadné prvoky?

Máte otázky?

V prípade otázok a nejasností sa neváhajte obrátiť na náš tím odborníkov, ktorý je vám k dispozícií v každý pracovný deň od 8:00 do 15:00.


0917659666
pre otázky týkajúce
sa našich výrobkov
a pre individuálne výživové poradenstvo


0917659666
pre otázky týkajúce sa nášho obchodu, vašej objednávky alebo prepravy100% KVALITA
100% CHUŤ