KOCÚRNIK OBYČAJNÝ – Ako táto zázračná rastlinka pomáha? 

Kocúrnik obyčajný dostal svoje meno oprávnene, nakoľko má na mačky veľmi silný vplyv. Niektoré z nich nabije energiou, na iné zas môže pôsobiť toxicky.

Prečo mačky reagujú na kocúrnik?

Hneď na úvod je dôležité podotknúť, že presné účinky kocúrnika stále nie sú vysvetlené. Odborníci ale predpokladajú, že zložky nepetalaktón a aktinidín vytvárajú arómu podobnú moču nevykastrovanej mačky, ktorá zvyšuje apetít po párení a zároveň spôsobuje priam euforické správanie.

 

Ako pôsobí na mačky?

Vo všeobecnosti, mačky reagujú na kocúrnik veľmi odlišne. Zdá sa, že asi 30 percent z nich nemá žiadnu reakciu na túto rastlinku, no na ostatné už vplyv má. Niektoré sú euforicky priťahované, iné začnú byť aktívne, hravé až priam šialené. Celkovo sú ale účinky tejto rastlinky veľmi pozitívne a dajú sa použiť v mnohých situáciách: na rozbehnutie lenivej mačky, na uvoľnenie vystresovanej mačky či na podporu párenia.

 

Odkiaľ pochádza?

Oficiálny názov kocúrnik obyčajný (Nepeta cataria) predstavuje rastlinu z čeľade hluchavkovité, ktorá rastie v južnej Európe, Afrike a Ázii. Dorastať môže až do jedného metra, kvitne od júla do septembra a už pred stáročiami sa jeho listy používali na ochutenie jedál a v medicíne. Čaje z kocúrnika sú podobné mätovým čajom a pôsobia proti kŕčom, zápalom dýchacích ciest aj pri črevných tažkostiach.

 

Je jedovatý?

Hneď na úvod musíme dať jasne najavo, že sa nemáte čoho báť – kocúrnik nie je jedovatý! V malých množstvách je neškodný, jediným problémom by mohla byť konzumácia veľkého množstva čistého kocúrnika, čo by mohlo viesť k podráždeniu žalúdka.

 

Používajte ho s rozumom

Mačky nie sú vždy také, ako by sme chceli. Hlavne pri cestovaní, sťahovaní či návšteve veterinára môže byť mačka vystresovaná a nekľudná, čo často majitelia riešia práve s kocúrnikom. Ten sa dá kúpiť vo forme rozprašovača, ktorým sa postriekajú hračky alebo prepravný box, ktoré si razom mačka obľúbi.

 

Kocúrnik v jedle

Pokiaľ ste si na svojej mačke vyskúšali jej vzťah ku kocúrniku, na ktorý reagovala pozitívne, určite ju potešíte jedlom s jeho obsahom. Výživné zloženie a lahodnú chuť doplnenú o kocúrnik nájdete v kapsičkách LEONARDO Pstruh s kocúrnikom a LEONARDO Kengura s kocúrnikom, ktoré si vaša mačka isto zamiluje!

KRMIVO PRE MAČIATKA

Kedy, ako a čím kŕmiť mačiatka?

Mačacia chrípka

Čo vašu mačku bolí počas chrípky?

Dýchavičnosť

Prečo vaša mačka lapá po dychu?

Mačacie zábavky

Ako môžete svojej mačke spestriť čas?

Giardia u mačiek

Čoho sú schopné tieto nenápadné prvoky?

Máte otázky?

V prípade otázok a nejasností sa neváhajte obrátiť na náš tím odborníkov, ktorý je vám k dispozícií v každý pracovný deň od 8:00 do 15:00.


0917659666
pre otázky týkajúce
sa našich výrobkov
a pre individuálne výživové poradenstvo


0917659666
pre otázky týkajúce sa nášho obchodu, vašej objednávky alebo prepravy100% KVALITA
100% CHUŤ