MAČACIE ZÁBAVKY – Ako môžete svojej mačke spestriť čas?

Mačky bohužiaľ niekedy musia zostať samé celé hodiny. Mnoho mačiek sa zmierilo s tým, že sú samé, že veľa spia a málo sa hrajú. Na prvý pohľad to môže vyzerať, že im je dobre, no v skutočnosti aj oni túžia po pozornosti a zábave.

Zatiaľ čo mačky žijúce vonku sú neustále niečím zaujaté (chránia si svoje územie, bojujú so sokmi, lovia), izbovým mačkám niekedy neostáva nič iné, ako prespať celý deň. Veľké množstvo spánku ale môže spôsobiť poruchy správania, ako napríklad neustále sa čistenie, trhanie závesov či brúsenie pazúrov o nábytok. Unudená mačka môže toho vymyslieť naozaj neúrekom, no a keď prídete domov, čakať vás môže nejedno prekvapenie. Ako tomu predísť?

 

Ako spoznám unudenú mačku?

Ak vaša mačka veľa spí, chová sa bláznivo alebo zanedbáva hygienu, môžu to byť prvé príznaky nudy. Tá často vyústi do škrabania kobercov, trhania látok, ničenia nábytku a iných nepríjemností, ktorým sa chcete rozhodne vyhnúť. Recept na to je jednoduchý – hra. Pravidelné hranie slúži ako fyzický tréning zabezpečujúci pružnosť kĺbov, posilnenie svalov a zlepšenie reakcií. Aj keď naši domáci miláčikovia nikdy nelovili vo voľnej prírode, inštinkt lovca je v nich hlboko zakorenený a chce sa dostať na povrch.

Tipy proti nude

Hneď na úvod je dôležité si uvedomiť, že mačky nie sú samotári. Ich cit pre sociálny kontakt je taký silný, že ho nemôžu nahradiť ani ľudia – bez ohľadu na to, koľko času svojim miláčikom dokážete venovať. Preto je nuda častým problémom mnohých izbových mačiek, no a bojovať s ňou by ste mali napríklad pomocou pestrej ponuky kreatívnych aktivít.

1. Zabezpečte im police, rebríky a preliezky
Dôvod je prostý – mačky milujú vyvýšené miesta, odkiaľ majú všetko na očiach. Doprajte im teda túto možnosť a siahnite napríklad po mačacích vežiach alebo aj bežných nástenných policiach.

2. Praktický pomocník – kartónová krabica
Pokiaľ vám nevadia malé útržky a neporiadok na podlahe, vedzte, že skvelou zábavkou pre každú mačku bude obyčajná kartónová krabica. Tú môžete naplniť napríklad novinami, hračkami alebo dobrotami a uvidíte, že o zábavu bude postarané!

3. Pustite ich na balkón
Balkón či okenný parapet sú skvelým miestom, odkiaľ môže mačka sledovať vonkajší svet. Samozrejme, myslite vždy na bezpečnosť a na dostatočné ohrady, aby ste predišli nešťastiu. Na trhu nájdete aj špeciálne klapky, ktoré môžete vložiť do dverí, aby tadiaľ mohla mačka prechádzať, aj keď sú dvere zatvorené.

4. Rolky naplnené dobrotkami
Na túto aktivitu môžete využiť či už rolky z kuchynských utierok alebo napríklad zo zemiakových čipsov. Naplňte ich dobrotkami, oba konce uzavrite a urobte do nich pár malých dierok – mačka sa bude zabávať a pomaly sa dostávať k dobrotkám, čo ju motivuje k ďalšej hre!

5. Prekvapenie z vonku
Každému sa stane, že niekedy bude musieť nechať mačku doma osamote. Tá vtedy väčšinou poobzerá všetky kúty domácnosti a skôr či neskôr sa začne nudiť. Radosť z príchodu domov jej ale môžete ešte zväčšiť tým, že z vonku donesiete darček – či už je to malá vetvička, šiška, kvet či šušťavé lístie. Rýchlo uvidíte, že sa takéto darčeky vašej mačke veľmi zapáčia!

Aby sme to na záver zhrnuli, mačky sú neuveriteľne zvedavé a majú radi rozmanitosť. Sami sa s nimi pravidelne hrajte, čo zvyšuje fyzické i psychické zdravie vašej mačky. Hry a hračky pravidelne obmieňajte, buďte kreatívni a okrem kupovania sa nebojte aj vlastnej výroby. Odmenou vám bude zdravý a láskyplný miláčik, ktorý spraví váš život razom krajším!

KRMIVO PRE MAČIATKA

Kedy, ako a čím kŕmiť mačiatka?

Mačacia chrípka

Čo vašu mačku bolí počas chrípky?

Kocúrnik obyčajný

Ako táto zázračná rastlinka pomáha?

Dýchavičnosť

Prečo vaša mačka lapá po dychu?

Giardia u mačiek

Čoho sú schopné tieto nenápadné prvoky?

Máte otázky?

V prípade otázok a nejasností sa neváhajte obrátiť na náš tím odborníkov, ktorý je vám k dispozícií v každý pracovný deň od 8:00 do 15:00.


0917659666
pre otázky týkajúce
sa našich výrobkov
a pre individuálne výživové poradenstvo


0917659666
pre otázky týkajúce sa nášho obchodu, vašej objednávky alebo prepravy100% KVALITA
100% CHUŤ