Prečo moja mačka neje? Niekoľko typov, prečo mačka prestala jesť

Včera bolo všetko v poriadku a dnes mačka zrazu prestala jesť. Skôr či neskôr sa s touto situáciou stretne každý majiteľ mačky. Ak je celkový stav mačky dobrý, môžete počkať až 24 hodín, kým dospelé zviera zistí, či sa situácia sama od seba nezlepší. Našťastie sa to často stáva. Keď má mačka mierne podráždený žalúdok, inštinktívne sa rozhodne, že je pre ňu dočasne lepšie vydržať jeden deň bez jedla. Tým sa zmierni záťaž tráviaceho systému. Na druhý deň často zje o niečo menej, kým diéta opäť úplne nezaberie. Ale na to sa nedá spoliehať! Odmietnutie jedla by sa nemalo spochybňovať, najmä ak sa to nestalo prvýkrát. Na jednej strane by za tým mohla byť choroba, na druhej strane vás to upokojí, ak poznáte dôvod a viete pracovať na riešení.

Vnútorná mačka alebo vonkajšia mačka?

Riešenie problému s vnútornou mačkou je často oveľa jednoduchšie ako s vonkajšou. Pretože všetko, čo sa deje vonku, je mimo naše vedomosti. Môže sa napríklad stať, že o dve záhrady ďalej na ňu každý deň čaká dobre naplnená miska pre mačky. Potom niet divu, že po návrate necíti hlad a nič nezje. Mačka by mohla byť aj veľmi úspešným lovcom, ktorý práve zjedol dve myši. Je pochopiteľné, že misa zostáva aj v tomto prípade nedotknutá. Žiaľ, vždy existuje riziko, že vonkajšie zvieratá zhltli niečo pokazené alebo jedovaté. Môže to byť rozkladajúce sa zviera, jedovatá návnada, odpad alebo dokonca pesticídy, hnojivo alebo jedovatá rastlina. To posledné nemožno v byte vylúčiť, a preto treba izbové rastliny v prípade potreby kontrolovať.

Mačka neje kvôli problémom so zubami

Ak mačka je málo, stojí za to pozrieť sa jej na zuby, pretože je celkom možné, že príčinou sú práve problémy s nimi. To môže postihnúť starčeka, ktorý má kvôli chýbajúcim zubom čoraz väčšie problémy so žuvaním (najmä pri suchom krmive), no výnimkou nie sú ani tie najmenšie: mačiatka strácajú mliečne zuby medzi štvrtým a šiestym mesiacom života, čo si majiteľ mačky väčšinou ani nevšimne. Ak sa počas tejto doby vyskytnú problémy s jedením, je vysoká pravdepodobnosť, že dôvodom sú problémy so zubami. Možno bolí uvoľnený zub pri žuvaní, alebo sa možno zapálili ďasná. V závislosti od závažnosti problému možno budete musieť navštíviť veterinárneho lekára. To platí aj pre dospelé mačky, ak pohľad na zuby ukazuje, že zviera má zvýšenú tvorbu zubného kameňa. To môže viesť k bolestivému zápalu ďasien a často vedie k tomu, že mačka takmer neje. Vždy je vopred dôležitá vhodná profylaxia zubného kameňa a parodontu.

Stres ako príčina odmietania jedla

Fyzické príčiny nie sú vždy dôvodom, prečo mačka už neje. Možno zvážiť aj psychologické dôvody: zamyslite sa nad tým, čo sa mohlo zmeniť za posledných pár dní alebo týždňov. Možno prišla do domu druhá mačka, s ktorou si nerozumie? Alebo ste sa práve presťahovali či kúpili nové bytové zariadenie, ktoré musí mačka najskôr „stráviť“? Príčinou môže byť aj nový člen rodiny (dieťa, nový životný partner) a tiež strata majiteľa. Možno sa niečo zmenilo vo vašej každodennej rutine: musíte viac pracovať, byť menej často doma a teraz trávite podstatne menej času so svojou mačkou. Tieto a ďalšie dôvody môžu narušiť vnútornú rovnováhu mačky a v konečnom dôsledku viesť k tomu, že mačka prestane jesť alebo bude jesť podstatne menej. Nie nadarmo sa o mačkách hovorí, že sú veľmi citlivé.

Zmeny v domácnosti

Niekedy sú to maličkosti, ktoré môžu spôsobiť, že mačka prestane jesť. Dôvodom môže byť napríklad nový čistiaci prostriedok, ktorý mačke vadí. Nové miesto pre jej misku s jedlom by tiež mohlo spôsobiť nespokojnosť, rovnako ako nová miska. Možno je menšia, väčšia, vyššia, plochejšia alebo nie taká protišmyková ako tá stará. Mačky sa môžu rozčúliť, ak je miska príliš malá alebo príliš vysoká a ona narazí fúzmi na okraj. A ďalšia vec, ktorú mačky neznášajú, je podstielka v blízkosti ich misky. Tú by ste mali určite umiestniť do inej miestnosti a vždy pravidelne čistiť, inak niektoré mačky stratia chuť do jedla.

Možno za to môže jedlo?

Mačky sú notoricky vyberavé. Nedá sa vylúčiť, že jedlo je nejakým spôsobom zodpovedné za to, že mačka už nežerie. Možnou príčinou je napríklad zmena jedla. Takáto zmena jedla by sa nikdy nemala vykonávať bez dôvodu, a ak áno, potom by sa mala robiť diskrétne zmiešaním nového jedla so starým vo väčších pomeroch počas niekoľkých dní. Mačka môže tiež náhle trpieť potravinovou intoleranciou. To môže, ale nemusí, súvisieť so zmenou jedla alebo inou chuťou. Môže sa vyskytnúť aj vtedy, ak neboli vykonané žiadne zmeny v stravovaní.

Pozitívne na kŕmení mačiek je, ak nájdete dobré prechodné riešenie: nemali by byť kŕmené iba jedným krmivom bez výnimky, ani by sa im nemalo neustále podávať niečo nové, inak by to očakávali. Predovšetkým by mala dostávať kvalitné krmivo pre mačky, ktoré jej dodá všetky dôležité živiny. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby sa pochúťky podávali striedmo, inak by ste nemali byť prekvapení, ak mačka už nebude jesť svoje jedlo.

Mačka neje kvôli chorobe

Ak napriek intenzívnemu skúmaniu príčiny neprichádza do úvahy žiadny z vyššie uvedených dôvodov, treba uvažovať o tom, že mačka je chorá. Tu môže pomôcť len veterinár, ktorý musí zviera dôkladne vyšetriť, pretože mnohé choroby môžu spôsobovať, že mačka nežerie. Okrem neznášanlivosti krmív alebo otravy môžu byť príčinou choroby orgánov. Možné sú problémy s črevami, štítnou žľazou, pečeňou, pankreasom a žalúdkom. Dôvodom môže byť aj chronické zlyhanie obličiek.

Majte tiež na pamäti, že strata chuti do jedla môže byť výsledkom operácie, očkovania alebo liekov. V takom prípade by o tom mal byť informovaný veterinárny lekár. A aj keď horúčava nie je choroba, treba to spomenúť aj preto, že môže skutočne narušiť hormonálnu rovnováhu mačky. Mačky aj kocúr, ktorý cíti mačku v ruji, môžu byť chudobnými jedákmi celé dni, kým sa situácia nevyjasní. Tu musíte byť trpezliví.

Tip: Zatiaľ čo v prípade dospelých mačiek v celkovom dobrom stave nemusíte okamžite ísť k veterinárovi, na mačiatka by ste nemali čakať príliš dlho. To platí najmä vtedy, ak sa vyskytne aj hnačka a/alebo vracanie.