Alergia na mačky – môžem si aj napriek tomu chovať mačku?

Alergia na mačky nemusí automaticky znamenať, že sa musíte vzdať snov o vlastnej mačke – je však dôležité vedieť, na čo si dať pozor.

Ako sa prejavuje alergia na mačku?

Pojem „alergia na mačacie chlpy“ nie je úplne presný. V skutočnosti alergiu nespôsobujú samotné chlpy, ale určité bielkoviny – alergény. Najčastejším je Fel d 1, ktorý je taký ľahký, že sa ľahko šíri vzduchom. Usádza sa nielen na srsti, ale aj na prachu, odevoch, nábytku či dokonca v autách či kanceláriách. Stačí aj malá dávka, aby u citlivého človeka vyvolala alergickú reakciu.

Odkiaľ pochádzajú alergény?

Alergény sa nachádzajú v mačacích slinách, mazových žľazách, slzách, kožných šupinách a moči. Keďže sú mačky mimoriadne čistotné a denne si starostlivo čistia srsť, alergény sa rozšíria po celom ich tele. Nie je teda potrebné mačku ani hladiť – stačí, že sa v byte nachádzajú jej chlpy, ktoré denne vypadávajú, a alergény sa tak dostávajú do celého priestoru.

Aké sú príznaky alergie na mačky?

Alergia je reakcia imunitného systému na látku, ktorá je bežne neškodná. U mačacej alergie sa najčastejšie objavuje:
• pálenie a slzenie očí,
• kýchanie a kašeľ,
• škrabanie v krku a nádcha,
• kožné vyrážky – najmä na miestach, kde došlo ku kontaktu s mačkou.

Ak sa alergia nelieči, môže sa postupne zhoršiť až k astmatickým záchvatom.

Ktoré mačky spôsobujú alergiu?

Názory na to, či niektoré plemená vyvolávajú alergie menej, sa rôznia. Spomínajú sa napríklad rex, balijská či sibírska mačka alebo bezsrsté plemená. Štúdie Technickej univerzity v Mníchove však tieto predpoklady nepotvrdili. Zistilo sa však, že samce produkujú viac alergénov ako samice – tento rozdiel sa však výrazne znižuje po kastrácii.

Zaujímavosťou je aj to, že v jednej domácnosti môže alergiu vyvolávať len konkrétna mačka, nie všetky – každý jedinec totiž produkuje rôzne množstvo alergénov.

Čo robiť, ak už doma mačku máte?

Alergia sa nemusí objaviť hneď – môže sa vyvinúť až časom. Aj preto je pre mnohých majiteľov neprijateľné predstaviť si život bez svojho domáceho miláčika. Ak sa rozhodnete mačku si ponechať, odporúčajú sa tieto opatrenia:

• Vytvorte si zónu bez mačky – ideálne spálňu.
• Vetrajte každý deň.
• Po kontakte s mačkou si umyte ruky.
• Zverte starostlivosť o srsť niekomu inému.
• Udržiavajte byt v čistote – pravidelné vysávanie a utieranie prachu je kľúčové.
• Používajte HEPA filtre a čističky vzduchu.
• Odstráňte lapače prachu ako koberce, ťažké závesy či čalúnený nábytok.

Ako vám môže pomôcť lekár?

Pri podozrení na alergiu navštívte alergológa, ktorý vykoná prick test alebo krvné vyšetrenie.

V prípade potvrdenej alergie môžu pomôcť:
• antihistaminiká,
• kortikosteroidy (tablety, spreje alebo krémy),
• nosné spreje alebo inhalácie.

Pri závažnejšej forme alergie sa zvažuje hyposenzibilizácia – dlhodobá liečba, pri ktorej sa telo postupne privyká na alergén. Táto terapia trvá 6 mesiacov až 2 roky a môže výrazne zmierniť reakcie.

Mačka pre alergikov?

Ak viete, že máte alergiu, no túžba po mačke je silná, skúste si najprv vyskúšať kontakt s konkrétnymi mačkami – najlepšie vo viacerých intervaloch. Sledujte, ako reagujete. Až keď ste si istí, že vám konkrétny jedinec nerobí problém, zvážte jeho adopciu. Vyhnete sa tak sklamaniu – pre vás aj pre mačku. Mnohí alergici našli tú správnu mačku, s ktorou dokážu žiť bez výraznejších problémov.

Prehľad ochrany osobných údajov

Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.