DÝCHAVIČNOSŤ – Prečo vaša mačka lapá po dychu?

Ak je vaša mačka dýchavičná, vždy to má konkrétny dôvod. Obvykle je síce neškodný, ale môže to byť aj dôsledok vážnej choroby.

Prečo vaša mačka lapá po dychu?

Nebudeme si klamať, každý, kto prvýkrát vidí svoju mačku lapať po dychu, ostane v pomykove, nakoľko tento jav nie je u mačiek bežný. Je úplne normálne, že psy majú často otvorené ústa, vyplazený jazyk a takto dýchajú. Mačky ale vo väčšine prípadov dýchajú čisto nosom, aj preto dýchavičnosť rýchlo udrie do očí. Dôvodov tohto javu je mnoho, pozrime sa teraz spolu na tie najčastejšie.

 

Zadýchanie spôsobené teplom

Stále teplejšie letné mesiace zvyšujú aj šancu toho, že vaša mačka sa počas leta prehreje a vy ju tak uvidíte lapať po dychu. Na vašu obranu, v takýchto prípadoch sú si často na chybe samotné mačky, ktoré radi vylihujú na slnku a často neodhadnú dobu takéhoto slnenia. V takomto prípade je dôležité okamžite mačku umiestniť do tieňa, poprípade osviežiť vodou. Mačky majú potné žľazy len na labkách a na kútikoch úst, takže samo-ochladzovanie je u nich komplikovanejšie, ako napríklad u ľudí.

Počas horúcich letných dní môže takýto druh úpalu postihnúť každú mačku, samozrejme náchylnejšie sú dlhosrsté mačky. Čo môžete spraviť pre prevenciu pred takýmto niečím, je napríklad zatiahnuť závesy v byte, vždy zabezpečiť mačke dostatok vody či umožniť mačke pohyb po viacerých miestnostiach – mačky si samé nájdu najvhodnejšie miesto, čo často býva najmä dlažba v kúpeľni či v záchode. Pri prehriatí treba zvážiť osvieženie pomocou rozprašovača vody, mokrého zábalu či rovno kúpeľa.

 

Dychčanie z preťaženia

Ak máte doma mladú alebo veľmi hravú mačku, môže sa stať, že uvidíte, ako začína lapať po dychu. Ak sa to stane po dlhej hre či aktivite, je to v poriadku – tiež nám dochádza dych, keď aktívne športujeme. Niekedy sa mačky jednoducho nevedia zmestiť do kože a behajú ako besné po byte, lezú hore-dole po škrabadle či lietajú, kde sa len dá. Pulz sa týmto zvýši, telo potrebuje viac kyslíka a mačka začína dychčať. Spravidla tento stav skončí po niekoľkých minútach a vy sa nemusíte ničoho obávať.

 

Stres

Príčinou lapania po dychu nie je vždy prílišné teplo alebo nadmerná namáha. Niekedy za všetko môže aj stres, ktorý má u ľudí na starosti desiatky rôznych chorôb. Mačky sú veľmi citlivé a presne vedia, keď niečo nie je v poriadku. Ak v domácnosti neustále panuje stres, môže to mať vplyv aj na mačku. Mačka si potrebuje odpočinúť a mala by byť chránená pred prílišným zhonom.

Či už je to sťahovanie do nového bývania, časté cestovanie alebo návšteva veterinára – úroveň stresu v týchto situáciách raketovo stúpa. Snažte sa vždy v takýchto výnimočných prípadoch čo najviac mačku udržiavať v pohode a snažte sa jej pomôcť prekonať tieto zážitky. Najlepšie je užiť si spolu čas osamote, v extrémnych prípadoch neváhajte siahnuť po ukľudňujúcich kvapkách (napríklad Bachove kvety).

 

Choroby

Ak nastane niečo z vyššie uvedeného, dýchavičnosť u mačky v priebehu niekoľkých minút zmizne. Ak to tak ale nie je, treba sa obrátiť na veterinára, pretože v takýchto situáciách reálne hrozí vážne ochorenie. Pridružili sa symptómy, ako nepokoj, ležérnosť či apatickosť? Príčinou môže byť ochorenie srdca alebo pľúc. Najčastejšou srdcovou chorobou u mačiek je hypertrofická kardiomyopatia (HCM), medzi ktorej príznaky patrí kašeľ, únava, lapanie po dychu a nechuť k jedlu. Následný ultrazvuk môže túto diagnózu potvrdiť a správne lieky môžu pomôcť skorigovať srdcový tep.

Ďalším častým problémom je obezita, ktorá výrazne znižuje dĺžku života vašej mačky. Dýchavičnosť môže byť jedným zo symptómov hyperaktívnej štítnej žľazy, čo so sebou častou prináša aj nervozitu, hnačku či vracanie. Ak je dýchavičnosť spojená s kýchaním, môže ísť o ochorenie dýchacích ciest, ktoré potvrdí röntgen a krvné testy.

No a neposlednom rade patrí dýchavičnosť aj medzi symptómy smrteľnej choroby FIP (infekčná peritonitída mačiek). Táto vírusová choroba sa vyskytuje na celom svete a prejavuje sa okrem ťažkostí s dýchaním aj neochotou jesť, chudnutím a vysokou horúčkou. Samotná diagnóza je veľmi náročná a jednoznačne účinná liečba ešte stále nebola dosiahnutá. Aj keď existuje očkovanie proti FIP, okolo tejto vakcíny je mnoho kontroverzie a vždy by ste jej podanie mali konzultovať s veterinárom.

KRMIVO PRE MAČIATKA

Kedy, ako a čím kŕmiť mačiatka?

Mačacia chrípka

Čo vašu mačku bolí počas chrípky?

Kocúrnik obyčajný

Ako táto zázračná rastlinka pomáha?

Mačacie zábavky

Ako môžete svojej mačke spestriť čas?

Giardia u mačiek

Čoho sú schopné tieto nenápadné prvoky?

Máte otázky?

V prípade otázok a nejasností sa neváhajte obrátiť na náš tím odborníkov, ktorý je vám k dispozícií v každý pracovný deň od 8:00 do 15:00.


0917659666
pre otázky týkajúce
sa našich výrobkov
a pre individuálne výživové poradenstvo


0917659666
pre otázky týkajúce sa nášho obchodu, vašej objednávky alebo prepravy



100% KVALITA
100% CHUŤ