Tipy na výživu

Mačka neje – aký by mohol byť dôvod?

Ak mačka neje, príčina by sa mala nájsť čo najrýchlejšie, inak pomôže iba návšteva veterinárneho lekára.

Prečo moja mačka neje?

Včera bolo všetko v poriadku a dnes mačka prestane jesť. Každý majiteľ mačiek bude skôr alebo neskôr konfrontovaný s touto situáciou. Ak je celkový stav mačky dobrý, dospelé zviera môže čakať až 24 hodín, aby zistilo, či sa situácia sama osebe nezlepší. Našťastie je tomu tak často. Pri miernom podráždení žalúdka sa mačka inštinktívne rozhodne, že dočasne je pre ňu lepšie vzdať sa jedla na jeden deň. Uvoľňuje tráviaci systém. Nasledujúci deň často jedia o niečo menej, než diéta opäť zafunguje. Ale nemôžete sa na to spoľahnúť! Odmietnutie krmiva by sa nemalo prehliadať, najmä ak to nie je prvýkrát.

Domáca mačka alebo podstielka zadarmo?

Riešenie problému s vnútornou mačkou je často omnoho jednoduchšie ako pri podstielke. Pretože všetko, čo sa deje na ceste, je mimo našich vedomostí. Napríklad dobre vyplnená misa pre mačky na vás môže čakať dva metre odtiaľto. Potom niet divu, že po návrate sa necíti hladná a nič neje. Rovnako by mohla byť veľmi úspešným poľovníkom, ktorý práve zabil dve myši. Je zrejmé, že v tomto prípade misa zostáva nedotknutá. Bohužiaľ, vždy existuje riziko, že v rámci voľného času zjedia niečo, čo je pokazené alebo jedovaté. Môže sa zvážiť rozpadajúce sa zviera, návnada na jed, odpad alebo pesticíd, hnojivo alebo jedovatá rastlina.

Mačka neje kvôli zubným problémom

Ak je mačka málo, stojí za to sa na ňu pozrieť, pretože je celkom možné, že príčinou sú zubné problémy. To môže mať vplyv na staršiu mačku, ktorá má pretrvávajúce problémy so žuvaním v dôsledku chýbajúcich zubov (najmä pri suchom jedle), ale nie sa vylúčení ani najmladší: mačiatka strácajú mliečne zuby medzi štvrtým a šiestym mesiacom života, čo si majiteľ mačky zvyčajne nevšimne. Ak sa počas tohto obdobia vyskytnú problémy s jedlom, existuje vysoká pravdepodobnosť, že to spôsobujú zubné problémy. Pri žuvaní sa môže poškodiť uvoľnený zub alebo sa môžu nakaziť ďasná. V závislosti od závažnosti problému je potrebné poradiť sa s veterinárnym lekárom. Platí to aj pre dospelé mačky, keď sa pri pohľade na zuby preukáže, že zviera má viac zubného kameňa. To môže viesť k bolestivému ochoreniu ďasien a často to znamená, že mačka už takmer neje. Zodpovedajúca prevencia chorôb zubného kameňa a parodontu je vždy dôležitá vopred.

Stres ako príčina odmietnutia kŕmenia

Fyzické dôvody nie sú vždy dôvodom, prečo mačka prestane jesť. Existujú aj psychologické dôvody, ktoré je potrebné vziať do úvahy: zvážte, čo sa v posledných dňoch alebo týždňoch mohlo zmeniť. Mohla by do domu vojsť druhá mačka, ktorá sa jej nepáči? Alebo ste sa práve presťahovali alebo ste si kúpili nový domov, ktorý musí mačka najskôr „stráviť“? Príčinou môže byť aj nový člen rodiny (dieťa, nový životný partner), ako aj strata opatrovateľa. Vo vašej každodennej rutine sa niečo mohlo zmeniť: musíte pracovať viac, ste doma menej často a teraz trávite s mačkou podstatne menej času. Tieto a ďalšie dôvody môžu narušiť vnútornú rovnováhu mačky a nakoniec viesť k nej že mačka už neje, alebo aspoň podstatne menej. Nie je to pre nič za nič, mačky sú veľmi citlivé.

Zmeny v domácnosti

Niekedy sa to malé príčiny, ktoré môžu spôsobiť, že mačka prestane jesť. Dôvodom môže byť napríklad nový čistiaci prostriedok, ktorý mačka nemôže cítiť. Nové miesto v miske na jedlo môže tiež spôsobiť nepokoj, rovnako ako nová misa. Možno je menšia, väčšia, vyššia, plochšia alebo nie je tak protišmyková ako tá stará. Mačky môžu byť naštvané, ak je misa príliš malá alebo príliš vysoká, a preto mačka naráža svojimi hranami. A čo mačkám vôbec nepáči, je škrabka na odpadky blízko ich misky. Toto by sa malo určite umiestniť do inej miestnosti a malo by sa pravidelne čistiť, inak niektoré mačky stratia chuť do jedla.

Je to možno chyba potravín?

Mačky sú známe ako pochmúrne. Nedá sa vylúčiť, že jedlo je nejakým spôsobom zodpovedné za to, že mačka už neje. Príčinou môže byť napríklad zmena krmiva. Takáto zmena krmiva by sa nikdy nemala robiť bezdôvodne a ak by mala, mala by sa robiť diskrétne zmiešaním nového krmiva so starým krmivom vo zvýšenej miere v priebehu niekoľkých dní. Mačka môže náhle trpieť aj potravinovou neznášanlivosťou. To môže alebo nemusí súvisieť so zmenou krmiva alebo s inou príchuťou. Môže sa vyskytnúť aj v prípade, ak v strave nedošlo k žiadnym zmenám.

Pozitívom pri kŕmení mačiek je nájsť dobrý spôsob ako: Nemali by sa kŕmiť iba jedným jedlom bez výnimky, ani by im nemalo byť vždy poskytnuté niečo nové, ako by inak očakávali. Predovšetkým by však mala dostávať kvalitné krmivo pre mačky, ktoré jej poskytuje všetky dôležité živiny. Mali by ste tiež venovať pozornosť miernej dávke dobrôt, inak by vás nemalo prekvapiť, ak mačka už nezje jedlo.

Mačka neje kvôli chorobe.

Ak ani po intenzívnom výskume príčin nie je spochybnený žiadny z vyššie uvedených dôvodov, musí sa zohľadniť skutočnosť, že mačka je chorá. Tu môže pomôcť iba veterinár, ktorý musí zviera dôkladne vyšetriť, pretože veľa chorôb sa prejavuje ako príznak, ktorý už mačka neje. Okrem potravinovej intolerancie alebo otravy môžu byť príčinou aj organické choroby. Problémy s črevom, štítnou žľazou, pečeňou, pankreasom a žalúdkom sú možné. Dôvodom môže byť aj chronické zlyhanie obličiek.

Nezabúdajte tiež na to, že strata chuti do jedla môže byť výsledkom chirurgického zákroku, očkovania alebo liekov. V takom prípade by mal byť veterinárny lekár informovaný. A aj keď nejde o chorobu, malo by sa to spomenúť aj preto, že to dokáže správne zvracať hormonálnu rovnováhu mačky.

Tip: Zatiaľ čo dospelé mačky s dobrým všeobecným stavom nemusia okamžite navštíviť veterinárneho lekára, nemalo by sa čakať príliš dlho na mačiatka. Platí to najmä vtedy, ak sa vyskytne hnačka a alebo vracanie.

Catnip a jeho špeciálne účinky na mačky

Catnip má svoje meno správne, pretože rastlina má na mačky mimoriadny vplyv. Niektoré sú intoxikované, iné vysoko aktívne.

Prečo mačky reagujú na catnip?

Účinky katapsu neboli jasne stanovené. Odborníci však predpokladajú, že zložky aktinidín a nepetalaktón sú zodpovedné za osobitné účinky na mačky. Ich vôňa sa zjavne podobá moču nevykastrovanej mačky. Je pravdepodobné, že to súvisí s ochotou mačky páriť sa, a preto často prejavujú veľmi euforické správanie.

Aký je účinok catnip?

Mačky reagujú na catnip odlišne. Nezdá sa, že by vôňa mala účinok asi na 30% – ale veľa z nich má magickú príťažlivosť. V krátkom čase stúpajú na skutočné maximum, čo ich robí euforickými, hravými – v zriedkavých prípadoch sa však takmer vystraší. Ak k tomu dôjde, je lepšie v budúcnosti catnip nevyužívať. Vo všeobecnosti sú však účinky veľmi pozitívne a môžu sa použiť v mnohých situáciách: lenivé mačky sa náhle prebudia, stresované mačky sa uvoľnia a smutné mačky sa stanú hravejšími.

Odkiaľ pochádza catnip?

Oficiálny názov rastliny je „pravý catnip“ alebo tiež balzam na mačky. Rastlina patrí do rodiny Lippblütler a vyskytuje sa v južnej Európe, Afrike a Ázii. Rastlina, ktorá je vysoká až jeden meter, kvitne tu medzi júlom a septembrom. Jeho listy sa používali pred storočiami na ochutenie jedla av medicíne. Hovorí sa, že majú antipyretický účinok, a preto sa pri varení čaju používali na chrípku a nachladnutie.

Je catnip jedovatý?

Nerobte si starosti, catnip nie je toxický! Jediným nebezpečenstvom by bolo, keby mačka zjedla veľké množstvo čistého catnipu. To by mohlo viesť k podráždeniu žalúdka. V malom množstve je catnip úplne neškodný. Štúdie ukázali, že katapult má často veľmi upokojujúci účinok. Pokiaľ ide o ľudí, malo by byť pred jedlom chutné a po jedle tráviace.

Používajte Catnip šikovne

Mačka vždy nechce, ako mi chceme. Napríklad keď je čas ísť k veterinárovi a mačka by mala byť v prepravnej škatuli. Mnoho majiteľov mačiek potom vezme catnip, ktorý je k dispozícii v rôznych formách: je veľmi populárny v malých, vopred vyrobených vankúšoch, ideálne sú sprejové fľaše alebo čistý catnip, ktoré sa dajú ukryť v hračkách. Účinok je často obrovský: niektoré hračky, ktoré už celé týždne ležali v kúte, sa zrazu stali opäť veľmi zaujímavými. Prepravná škatuľa už zrazu nie je tak zlá. A tiež ak chcete aby si mačka zvykla na nový nepoškriabaný nábytok, môže tu tiež významne pomôcť catnip.

 

Reagujú všetky mačky rovnakým spôsobom?

Je veľmi zábavné sledovať mačku, keď prichádza do styku s Catnipom prvýkrát. Väčšinu času je veľa záujmu a mačka toho nemôže získať dosť. Ak vo svojej záhrade zasadíte catnip, môžete očakávať, že sa v nej mačka prebaví dlhú dobu. Mnohé sa dostanú do šialenstva, ktoré trvá v priemere päť až pätnásť minút. Počas tohto času venujte plnú pozornosť catnipu alebo hračke, ktorá je ním naplnená. 

           

Správne jedlo pre mačiatka

Zdravé stravovanie mačiatka nie je samozrejmosťou. Predpokladom je predovšetkým kvalitné krmivo pre mačiatka.

Ako dlho mačiatka nepotrebujú krmivo pre mačky?

Mačiatka nepotrebujú krmivo pre mačky v prvých týždňoch života. Jej matka sa stará o všetko. A musí veľa pomôcť, pretože pravidelný príjem mlieka nestačí. Mačka sa v prvých dvoch až troch týždňoch chopí iniciatívy. Najskôr svojim mačiatkam dodáva tri až štyri dni prvé mlieko ktoré sa nazýva mledzivo. Výrazne sa líši od normálneho materského mlieka. Mledzivo posilňuje obranyschopnosť mačiatok a má mimoriadne vysoký energetický obsah. To je presne to, čo mačiatka potrebujú na podporu svojho rýchleho rastu v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov. Pri narodení vážia v priemere 80 – 120 gramov, v 16 týždňoch už môžu mať 20-násobok svojej hmotnosti.

V akom veku mačiatka odstavujú mačky od materského mlieka?

Odstavenie od materského mlieka začína okolo 4. týždňa života mačiatka. Voľne žijúce mačky matiek teraz začnú donášať  svojim mačiatkam čerstvo zabitú korisť. Až do ôsmeho týždňa života teraz dochádza k postupnému prechodu z materského mlieka na pevné jedlo. Dĺžka podania mlieka u mačiek závisí hlavne od toho, aký veľký je vrh. Najneskôr do 10 týždňov sa mačiatka už kŕmia výlučne krmivom pre mačky.

Zmena krmiva pre mačiatka

Vo veku 10 až 12 týždňov sa väčšina mačiatok sťahuje do domu, pretože ich potom chovateľ odovzdá do svojho nového domova. Odlúčenie od jej matky a súrodencov je veľkou záťažou pre mačiatka. Teraz by bolo nesprávne meniť ich pôvodné krmivo mačiatkam. Spýtajte sa chovateľa, aké krmivo pre mačiatka dostávali, a zostaňte s nimi počas prvých 2 týždňov. Zmeny v strave by sa mali uskutočniť iba vtedy, keď sa mačiatko zabíva v pre neho novom. Aby sa mačiatko vyvíjalo zdravo, je dôležité mať jedlo, ktoré je ľahko stráviteľné a poskytuje všetky dôležité živiny. Vysokokvalitné krmivo pre mačky by malo mať vysoký obsah mäsa, obsahovať veľa živočíšnych bielkovín a vyhnúť sa používaniu cukru, farbív, príchutí a konzervačných látok. LEONARDO vám ponúka špeciálne krmivá pre mačiatka v oblasti suchých aj vlhkých krmív.

Kedy, ako často a koľko mačiatka zjedia?

Prvých pár týždňov mačiatka jasne ilustruje, koľko jedla potrebujú: celé hodiny nasávajú materské mlieko, aby čo najskôr vyrástli. Žalúdok je stále malý a nemôže absorbovať veľké množstvo potravy. Preto po odstavení od materského mlieka na mačiatku nemôže dôjsť k žiadnym náhlym zmenám, ako to bude neskôr platiť pre dospelé mačky, tia sa (väčšinou) spokojné s dvoma jedlami denne (ráno a večer). Trvá to štyri až päť kŕmných dávok denne. Na jednej strane tráviaci systém nie je preplnený, na druhej strane existuje nepretržitý prísun energie, ktoré mačiatka potrebujú v tejto fáze života. Tiež veľa spia, medzi tým sa však vyskytuje divoký šok a ukladanie energie je opäť rýchlo prázdne. Nemali by byť prekrmované, ale čo je dôležitejšie, nemali by mať hlad. Neskôr by to mohlo viesť k tomu, že sa mačka trochu obáva, či a kedy bude niečo znovu jesť a podľa toho bude jesť všetko, čo sa jej dostane medzi zuby.

Vo veku piatich až šiestich mesiacov môžete znížiť svoje jedlo na tri až štyri dávky denne. Ak je mačiatko doma samo dlhší čas počas dňa, môže sa poskytnúť misa so suchým krmivom. Je ideálne, ak ponúkate mokré aj suché jedlo, pretože čím viac mačiatko spozná, tým lepšie podmienky môžete zaistiť, aby sa mačka neskôr nestarala. Majte na pamäti, že by mohla ochorieť napríklad a už by nemala dostávať určité jedlo. Potom je výhodné, aby mačka spoznala rôzne príchute, ako aj suché a mokré jedlo.

Prechod z mačiatka na jedlo pre dospelých

Vo veku okolo siedmich a deviatich mesiacov môžete jednu dávku rozdeliť znova, až kým nedosiahnete dve alebo tri jedlá denne. Malé plemená mačiek alebo domáce mačky, ktoré nenarastú veľmi veľké, už vyrastali o niečo skôr ako jeden rok, v prípade veľkých plemien, ako je Mainská mývalia, to trvalo len dva až tri roky. Nemusíte čakať tak dlho, aby ste prešli na jedlo pre dospelé mačky. Toto sa zvyčajne odohráva okolo jedného roka. Potom sa znižuje energetická náročnosť mačky, pretože na jednej strane nerastie alebo sotva rastie, na druhej strane sa divoké hry s vysokou spotrebou energie pomaly spomaľujú.

Tip: Nádobu na vodu neumiestňujte priamo do nádoby na jedlo. Lepšie rozmiestnite dve alebo tri misky s vodou v byte a používajte stabilné misky, ktoré sú čo najširšie.

Prečo existujú špeciálne krmivá pre mačiatko?

Znovu a znovu vyvstáva otázka, či mačiatka potrebujú špeciálne mačiatkovské krmivo alebo normálne krmivo pre mačky. Na túto otázku je možné odpovedať odlišne. Najdôležitejšia vec je kvalita a zloženie krmiva pre mačky. Kvalitné krmivo pre mačky pre dospelých štvornohých priateľov môže dobre vyhovieť požiadavkám na zdravú výživu pre mačiatka. Mačiatka LEONARDO napríklad jeho extra dávka čerstvého hydinového mäsa regulujúce črevo uľahčujú trávenie. Najmä v prvých mesiacoch života má dobré trávenie zásadný vplyv na blaho mačiatka. Odolnosť mačiatka môže zosilniť aj kombinácia prírodných tkanín ProVital . Vysokokvalitná potravina špeciálne prispôsobená potrebám mladého mačiatka teda nemá žiadne nevýhody, ale ponúka niektoré ďalšie výhody v porovnaní s dospelými odrodami.

                      

Správne kŕmenie mačky s voľným výbehom.

Mačky na voľnej nohe majú často iné potravinové požiadavky ako domáce mačky. Koľko potravy potrebuje mačka z voľného výbehu závisí od niekoľkých faktorov.

Aká aktívna je voľne behajúca mačka?

Niektoré mačky trávia väčšinu dňa doma, aj keď majú voľný beh. Iní sú na ceste celý deň a vracajú sa až večer. Kde bola a čo mačka voľného výbehu urobila v tomto období, je ťažké pochopiť. Ak je vaše zviera čisto domáca mačka alebo na malé výlety používa bezpečné prostredie záhrady, na jednej strane sa dá veľmi dobre posúdiť, aká aktívna je, na druhej strane presne viete, čo a koľko toho zje. Preto si môžete ľahko zvoliť kŕmnu dávku tak, ako je to špecifikované v odporúčaniach pre kŕmenie. Pokiaľ nejde o špeciálne jedlo, odporúčania sa vždy vzťahujú na priemerne aktívnu mačku. Hneď tu je úlovok, ak ide o voľne bežiacu mačku, ktorá putuje oblasťou po dlhý deň – alebo v noci. Kto vie, či sa so svojimi susedmi väčšinu času cíti pohodlne na terase, alebo či je potrebné neustále prekračovať svoje teritoriálne hranice? To môže pridať až niekoľko kilometrov za deň. Výsledkom by bolo, že by táto mačka mala vyššie výživové požiadavky ako porovnateľne menej aktívna mačka. A preto by potrebovala viac jedla.

Mačky, ktoré sú na vela hodín preč, nevedia, či a koľko na ceste skonzumujú. V meste i na vidieku existuje množstvo spôsobov, ako sa nakŕmiť. Ak si to uľahčia, pozrú sa na ďalšiu domácnosť mačiek a zistia, či dá niečo ukradnúť. To by malo byť vždy tabu, koniec koncov, žiadny majiteľ mačky nechce, aby stratil prehľad o tom, čo jeho mačka zje. Bolo by tiež celkom možné, že mačka nemá dovolené dostať nejaké jedlo z dôvodu choroby. Ak nemáte mačku, pravdepodobne si to neuvedomujete. Vo svojej záhrade počuje len meow meow a pri najbližšej návšteve chcete mačke niečo pod zub dať.

Vyzerá to inak, ak je mačka úspešným lovcom myši. Na to nemáte žiadny vplyv. Niekedy mačka s voľným výbehom chytí iba jednu myš, niekedy ich je päť alebo viac. Niektoré sú zjedené iné si len užívajú lov a myš zostane tak alebo ju donesú na terasu. Okrem toho, že pre vás je ťažké vysvetliť, čo si myslíte o love a jeho daroch, nie je lov myší zlý. Boli spúšťou, že ľudia mačky vždy chovali. V súlade s týmto sa organizmus mačky výrazne prispôsobil tomuto jedlu. Myš poskytuje mačke presne tie živiny, ktoré potrebuje – vrátane vitálneho taurínu, Lov na myši však predstavuje aj určité zdravotné riziko, a preto je potrebné pravidelne odčervovať mačky vo voľnom výbehu alebo by sa malo vykonávať aspoň fekálne vyšetrenie.

V závislosti na tom, aký úspešný bol lov alebo či bol sused obzvlášť veľkorysí, nie je prekvapujúce, či mačky s voľným výbehom môžu mať doma veľmi odlišnú chuť do jedla. Niekedy sa zdá, že im plná miska nestačí a inokedy zostanú nedotknuté. Majiteľ alebo pani sa potom samozrejme pýtajú, či je niečo zlé na mačke. Aj keď to nie je vylúčené, v prípade mačiek vo voľnom výbehu nie je odlišnosť chuti k jedlu neobvyklá kvôli vyššie uvedeným bodom. To môže súvisieť aj so sezónou: lovecký úspech je v lete výrazne vyšší ako v zime. Potreba kŕmenia doma by teda mohla byť vyššia v chladnom období. Alebo poľovnícke šťastie v dôsledku veku pomaly klesá. Existuje veľa dôvodov, prečo sa požadovaná dávka pre mačky vo voľnom výbehu môže líšiť vo veľkosti.

Ako nakŕmite mačku z voľného výbehu?

Nezáleží na tom, aký veľký úspech má mačka v poľovaní – ste zodpovední za výživu pomocou vysoko kvalitného krmiva pre mačky. Koniec koncov sa nemôžete spoľahnúť na to, že mačka neustále chytí myši, ani neviete, aké jedlo môže sused ponúknuť, ani ako často sa toto stravovanie mimo domova koná. Takže ponúknite svojej mačke jedlo, ktoré jej poskytuje všetky dôležité živiny. V tejto súvislosti vám spoločnosť LEONARDO ponúka široký výber mokrého i suchého jedla, Nie je potrebné používať iba jeden druh krmiva. Ani malá odroda neublíži, pretože mačka presne vie, čo potrebuje. Kvalitným krmivom pre mačky dokáže veľmi dobre vyrovnať všetky nedostatky. Miska by preto nikdy nemala zostať prázdna vašej mačky.

Zdravie mačiek vo voľnom výbehu.

Ak je mačka vonkajšia má vyššie riziko ako domáca mačka. Nie je to len kvôli tomu, že mačky s voľným výbehom môžu podbehnúť pod auto. Doma je všetko pripravené tak, aby bolo odolné voči mačkám, ale vonku je veľa nebezpečenstiev, ako sú ostré predmety, rozbité sklo, tŕnie, psy, pivničné šachty alebo poľovníci. Vonkajšie vplyvy, ako sú vietor, dážď a sneh, zima alebo teplo, môžu mačku tiež trochu ovplyvniť. Vyžaduje si to silnú obranu, ktorá do značnej miery súvisí s výživou vhodnou pre jednotlivé druhy. Preto si svoju mačku zvyknite na pevné kŕmné doby od začiatku. Mačky majú vnútorné hodiny a rýchlo pochopia, keď sa misa s krmivom naplní. Na to by ste nemali zabudnúť inak by sa mohla znova rýchlo pozrieť inde. Je praktické, keď sa večer podáva jedlo, takže mačka potom zostáva bezpečne doma celú noc.

Zmena potravy u mačky.

Zmena stravy pre mačky môže byť dosť ťažká. Vyžaduje sa trpezlivosť a trik.

Prečo meniť stravovacie návyky?

Určite máte svoje dôvody, prečo chcete zmeniť krmivo pre mačku. Možno vyrástla z mačiatka a chcete pre dospelých mačiek prejsť na jedlo. Alebo nie ste spokojní s výberom jedla, pretože to nie je vysoko kvalitné krmivo pre mačky. Možno, že mačka náhle odmietne jedlo z nejakého neznámeho dôvodu alebo je chorá a veterinár odporučil zmeniť jedlo. Dôvod je určite zrejmý – ale vysvetlite to svojej mačke. Je veľmi pravdepodobné, že na to bude reagovať s nechuťou, pretože mačky sú tvormi zvyku. Prečo by mala prijať iné jedlo, keď predošlé chutí tak úžasne. Treba mať trpezlivosť.

Prečo je ťažké zmeniť krmivo?

Hovorí sa že mačky sú obzvlášť obozretné. Niečo na tom je, ale ubezpečili sme sa o tom. Pretože vo voľnej prírode si to mačky nemôžu dovoliť. Musia jesť to, čo lovili. Ak by však nemuseli loviť a dostali by sa niekoľkokrát denne k strave, potom by divoké mačky boli pravdepodobne rovnako vyberavé ako niektoré z našich domácich mačiek. Keď žili s nami, rýchlo si uvedomili, že sa s nimi ľahko manipuluje. Ak mačka neje správne, obavy máme veľké a nové jedlo sa okamžite vyhľadá. Ale beda, zrazu sa podáva nové jedlo, mnohí ich nechajú pozerať a pozerajú sa na vás, akoby ste ich chceli oklamať. Podozrivo reagujú, pretože jedlo vonia inak, má inú konzistenciu alebo zloženie.

Aké zmeny krmiva existujú u mačiek?

Pri prechode z krmiva pre mačky na krmivo pre dospelých alebo krmivo pre mačky pre seniorov môže byť potrebná typická zmena krmiva. Možno z nejakého dôvodu ste sa rozhodli prejsť zo suchého na mokré jedlo – alebo naopak. Je tiež možné, že chcete ponúknuť inú príchuť. Alebo má zdravotné dôvody. Alergia na jedlo alebo potreba prejsť na určité diétne jedlo, pretože veterinár na to upozornil. Vaša mačka môže akceptovať zmenu krmiva bez reptania, ale to je žiaľ výnimkou. Mnoho majiteľov mačiek môže spievať pieseň o tom, koľko mesiacov boli zaneprázdnení starostlivým prechodom.

Aký je najlepší spôsob a ako s prechodom  pokračovať?

Mnoho mačiek má problémy s výmenou jedla, pretože majú príliš veľa jedla. Nie sú stanovené žiadne konkrétne časy kŕmenia, ale vždy, keď mačka posadí misa sa naplní. Mačka je úplne plná a pravdepodobne nebude mať o nové jedlo malý záujem. Ak neje všetko, čo je jej ponúknuté máte šťastie a môžete začať opatrnou zmenou na nové jedlo. Je však pravdepodobnejšie, že bude potrebné zaviesť prísne doby kŕmenia. Mačky sa to určite môžu naučiť! Buď jedia jedlo, alebo to vyjde a na najbližších pár hodín nie je nič. Hlad je tiež najlepším kuchárom pre mačky. To sa však, samozrejme, nesmie uskutočniť po dobu dvoch dní.

Ako rýchlo by sa malo meniť krmivo?

Ak je vaša mačka chorá, mali by ste sa prediskutovať so svojím veterinárnym lekárom, či potrebujete okamžite zmeniť svoje krmivo. Bolo by zručnejšie, keby mačka už bola opravovaná. Týmto spôsobom nespája nové krmivo so svojím zlým zdravotným stavom, čo by mohlo ešte viac sťažiť prechod na iné krmivo. Ale možno môžete začať pomaly, čo sa napriek tomu všeobecne odporúča. Koniec koncov, nejde iba o prijatie, ale aj o tráviaci systém mačky, ktorý sa musí prispôsobiť zmene potravy. Jednoducho zamiešajte dve alebo tri polievkové lyžice nového jedla do obvyklého jedla a vytvorte prvú vôňu. Ak to funguje dobre, môže dôjsť k trvalému zvýšeniu v priebehu jedného až dvoch týždňov, do ukončenia prechodu krmiva. Ale nebuďte prekvapení, ak to jednoducho nefunguje. Niekedy to môže trvať niekoľko mesiacov.

Ako rýchlo funguje prechod na iné krmivo, závisí okrem iného od toho, či sa mačiatka učili na pestré krmivo alebo či takmer výlučne dostávali rovnaké krmivo pre mačky. Najmä staršie mačky, u ktorých by mohla byť nevyhnutne potrebná zmena, vám to neuľahčujú. LEONARDO vám ponúka veľmi široký výber kvalitných krmív pre mačky, suchých aj vlhkých krmív, Ak to nefunguje s jednou príchuťou, môžete skúsiť inú. Možno je to mix. V takom prípade je možné do druhej misky vložiť malú časť nového jedla a pokúsiť sa urobiť chutnú. Niektorí majitelia mačiek si tiež v prípade potreby vezmú malý kúsok medzi prsty a mačku nakŕmia. Po prekonaní prvého skepticizmu by prijatie mohlo čoskoro fungovať.

Triky pri zmene krmiva

Trpezlivosť je jedna vec, ale niekedy to jednoducho nefunguje. Potom môžete skúsiť s vlhkým jedlom a servírovať ho vlažne. Intenzívnejšie to voní a pre mačku by to mohlo byť zaujímavejšie. Medzi novými potravinami môže tiež pomôcť niekoľko obzvlášť populárnych pochúťok. Parmezán alebo pivovarské vločky z kvasníc môžu tiež viesť k úspechu. Alebo to vyskúšajte trochou vody z tuniaka. Nemali by ste sa vzdať príliš rýchlo alebo nechať mačku, aby vás obtočila okolo prstu. To, že sa raz nedotkne misky, nie je dôvod na zrušenie zmeny krmiva. Mali by ste byť tiež schopní vydržať nepríjemné, nevrlé alebo prosné mumlanie o „neprimeranom“ jedle. Skôr alebo neskôr bude zmena potravín fungovať takmer pre všetky mačky.

Prečo mačky jedia trávu?

Sú to vlastne mäsožravci? aké mačky sa chcú zahryznúť do mačacej trávy? Vysvetľujeme, prečo jedia trávu tak často.

Je jedenie trávy zdravé pre mačky?

Najmä majitelia mačiek, ktorí svoju mačku dlho nemali, sa často pýtajú: „Prečo moja mačka je trávu?“ Existuje niekoľko názorov. Dôležité je predovšetkým vedieť, že jedenie trávy je pre mačky úplne bežné správanie. Majitelia vonkajších mačiek poznajú ten pohľad, keď ich mačka sedí na záhrade a žuje trávu s chuťou. K tomu môže dochádzať po celý rok, ale určitá frekvencia sa zvyčajne vyskytuje okolo zmeny srsti mačky, t.j. na jar a jeseň. Potom tráva nechutí zvlášť dobre, ale počas tohto obdobia mačky, ktoré milujú čistenie, majú ešte viac srsti v žalúdku. Až do určitého množstva nie sú problémom a jednoducho sa odstraňujú. Ak je ich však príliš veľa, môžu nastať ťažkosti.

Prečo jedia trávu?

V zásade je jedenie trávy tráviaci prostriedok, pretože najmä mačky s dlhými vlasmi majú veľké množstvo srsti v žalúdkoch počas zmeny srsti. Tvoria sa bezoáre, ktoré niekedy dosahujú veľkosť, v ktorej sa ťažko vylučujú. A presne s týmto pomáha tráva. Tráva je pre mačky ťažko stráviteľná, jej zloženie spôsobuje nevoľnosť a výsledkom je vyvrátenie zhlukov chlpov, ale presne to chráni mačku pred väčšími problémami.

Teória jedenia trávy

Možno, že mačky jedia trávu z úplne iného dôvodu – konkrétne aby získali vlákninu. Vzhľadom na malé množstvo sa to však považuje za relatívne nepravdepodobné. Znie to pravdepodobnejšie, že pokryjú svoju potrebu kyseliny listovej, ktorá je prítomná v tráve (ale nie v mäse). To by tiež mohlo vysvetľovať, prečo mačky niekedy trávu vôbec neprehĺtajú, len ju prežúvajú. Uvoľňuje sa vo vode rozpustná kyselina vitamínová listová, čo má vplyv na rast a tvorbu krvi. Nedostatok kyseliny listovej môže viesť k anémii.

Interiérové ​​mačky potrebujú trávu

Vonkajšie mačky to majú ľahšie: trávia trávu vonku, ako sa im zachce. Domáce mačky sa naopak spoliehajú na doma dopestovanú trávu, inak by mohli napadnúť izbové rastliny. Existuje riziko, že rastliny nie sú vhodné. Niektoré sú jedovaté, iné pichľavé, ostré alebo príliš tvrdé. V každom prípade je vhodné ponúknuť špeciálnu trávu pre mačky. Vo všeobecnosti je to tráva na Cypre. Ale pozor: existujú rôzne typy! Pretože niektoré sú pomerne ostré, použitie sa odporúča iba v obmedzenej miere. Cyperská tráva trpasličí (Cyperus alternifolius Nana) funguje najlepšie. Pod pojmom „mačacia tráva“ sa rozumie tiež bambus indoor, ako aj čerstvo pestovaná pšenica.

Alternatívy k mačacej tráve.

Ak váš tigrík neje trávu, môžete podporiť trávenie namiesto trávy so sladovou pastou, ktorá má pozitívny vplyv na trávenie v dôsledku olejov, ktoré obsahuje. Na druhej strane existujú aj krmivá pre mačky, ako je LEONARDO Adult Maxi GF, ktorá podporuje vylučovanie chlpov pomocou komponentu „Gentle Hairball Transit“. Pravidelná starostlivosť je tiež obzvlášť účinná! Pomôžte svojej mačke čo najviac očistiť odumreté chlpy, aby ich vôbec neprehĺtala. Platí to najmä pre dlhosrsté zvieratá počas zmeny srsti.

Taurín pre mačku – dôležitá a hodnotná živina

Každý chce pre svoju mačku to najlepšie. Zahŕňa to aj výživný taurín, ktorý sa mačka dokáže produkovať len nedostatočne.

Myši poskytujú mačke veľa taurínu

Máte mačku, ktorá pravidelne konzumuje myši? Potom ste jedným z tých šťastných, ktorí sa nemusia starať o potrebu taurínu. Pretože žiadne iné suchozemské zviera nemá taký vysoký obsah taurínu ako myš. Keďže sa mačky v prírode väčšinou živia malými hlodavcami, ako sú myši, vždy sa im dodáva veľa taurínu. To môže byť tiež dôvod, prečo – na rozdiel od iných zvierat – mačky nie sú schopné syntetizovať taurín. Nie je potrebné prevádzať metionín a cysteín na taurín, pretože myši vždy požívajú dostatočné množstvo taurínu.

Toto sa žiaľ vo všeobecnosti nevzťahuje na naše domáce mačky. Ďalším komplikujúcim faktorom je to, že mačky sú požitím taurínu veľmi zbytočné. Mnoho zvierat si vyvinulo mechanizmy na uchovávanie taurínu – mačka ich však nemá dosť. Z toho vyplýva, že približne polovica požitého taurínu sa vylučuje nepoužitá a nie je k dispozícii na množstvo dôležitých úloh. Táto strata, spolu s nevýznamnou schopnosťou urobiť si ju sami, robia taurín esenciálnou aminokyselinou pre mačky.

Čo sa stane, ak bude nedostatok taurínu?

Ak mačka nespotrebuje dostatok taurínu, objavia sa príznaky nedostatku. Klinické príznaky sa však objavia najskôr po pol roku a niekedy až po dvoch rokoch.

Bežným príznakom je degenerácia sietnice. Ochorenie sietnice vedie k nezvratnému poškodeniu, ktoré môže v konečnom dôsledku viesť k slepote u mačky. Majitelia mačiek o tom zvyčajne vedia, ak ich mačka pri skákaní príležitostne narazí na predmety alebo sa prepočíta.
Okrem toho taurín ovplyvňuje plodnosť, tehotenstvo a vývoj mladých mačiek. Ak je nedostatok taurínu, jednotlivé plody môžu počas tehotenstva uhynúť. Po narodení sa očakáva spomalenie rastu mačiatok.
Ďalšími príznakmi nedostatku taurínu sú narušený imunitný systém alebo choroba srdcového svalu. Rozpozná sa to iba v pokročilom štádiu – keď je mačka apatická, má problémy vstať alebo má bledé sliznice.
Taurín tiež vykonáva rôzne úlohy v metabolizme mačiek. Prispieva k vstrebávaniu tukov v potrave, pomáha regulovať telesnú teplotu, podporuje vývoj mozgu a ovplyvňuje čuch.

Kde sa vyskytuje taurín?

Taurín bol prvýkrát izolovaný zo žlče samcov hovädzieho dobytka v roku 1827. To viedlo k pomenovaniu, odvodenému z latinského slova „taurus“ pre býka. Voľná ​​aminokyselina taurín sa nachádza vo väčšine živočíšnych tkanív, najmä svalového mäsa, čriev a mozgu. Rastliny neobsahujú taurín a sú v tomto ohľade nepoužiteľné. Zdrojom číslo jedna taurínu sú myši, ale samozrejme nie sú dostupné pre všetky mačky. V týchto prípadoch sa musí zabezpečiť prísun dostatočného množstva taurínu do krmiva.

Koľko taurínu mačka potrebuje?

Množstvo taurínu, ktoré mačka potrebuje, závisí od niekoľkých faktorov. Dôležitú úlohu okrem iného zohrávajú vek, hmotnosť a energetické požiadavky. Napríklad mačiatka môžu lepšie využiť taurín obsiahnutý v potrave ako dospelé mačky. Môžu byť tiež nedostatoční, ak ich materské mlieko nemá dostatok taurínu. Cicavce potrebujú viac taurínu ako ich náprotivky. Platí to aj pre obdobie tehotenstva. Okrem toho majú mačací seniori zvýšenú potrebu taurínu.

Taurín v potrave pre mačky

Potreba taurínu mačky závisí nielen od seba, ale aj od jeho podávania. Rozlišuje sa, či sa taurín požíva cez myš, mokré jedlo, suché jedlo alebo dočasne mrazené jedlo. To môže mať vplyv na bakteriálny rozklad taurínu v čreve, a preto môže mať odlišné potreby. Spracovanie krmiva, skladovanie, obsah bielkovín, druh bielkovín a príslušné odporúčanie krmiva majú tiež vplyv na potrebu. Kvôli mnohým faktorom sa dá hovoriť iba o priemernej potrebe taurínu u mačky. Spravidla sa podáva približne ako 1 000 mg / kg v prípade suchých potravín a 2 000 mg / kg v prípade vlhkých potravín.
Taurín v potrave pre mačky sa však nemusí uvádzať, čo môže sťažiť nájdenie ideálneho jedla. Najdôležitejšou stopou by tu mal byť obsah mäsa. V prípade výrobkov, ako sú plechovky s výberom kvality LEONARDO, je to také vysoké, že pre vyváženú stravu nie sú potrebné žiadne významné doplnky taurínu. Napriek tomu sa tu tiež pridáva taurín kvôli bezpečnosti, na kompenzáciu akýchkoľvek tepelných strát počas výroby a na zaistenie bezstarostného zásobovania zamatovej labky. Tento „bezpečnostný doplnok“ 1 000 mg / kg je tiež uvedený v doplnkoch výživy.

Správna voľba potravín pre staré mačky

Od 10 rokov je mačka starším občanom. Ideálna voľba jedla pre staršie mačky sa výrazne líši od výberu pre mladšie mačky. Dôvodom je zmenený metabolizmus v starobe. Správny výber jedla závisí aj od celkového zdravotného stavu staršej mačky.

S rastúcim vekom nielen u ľudí, ale aj u mačiek, zmeny tela a metabolizmu, ktoré si vyžadujú úpravu životného štýlu. Aby vaša zamatová labka mohla žiť zdravo a bezstarostne aj v starobe, určite by ste mali venovať pozornosť primeranej strave vašej mačky. Je dôležité najprv skontrolovať, či vaša mačka má dobrý ydravotný stav, a prípadne zohľadniť v potrave. Pretože ak svojmu miláčikovi poskytnete všetky dôležité živiny v primeranom množstve aj v starobe, vytvoríte ideálny základ pre pokračujúce radovanie sa aj v tom najlepšom veku.

Kedy je mačka staršia?

Mačky sa považujú za seniorov, keď majú 10 rokov. Od tohto veku by ste sa mali starať o správnu výživu starších mačiek. Sotva však možno uviesť všeobecné odporúčania – preto by ste si mali pri výbere krmiva zakladať na zdravotnom stave mačky a jej osobitných potrebách.
Dôležitý bod: Trpí vaša mačka nadváhou? Najmä u starších mačiek, kvôli nižšej aktivite pri konštantnej strave sa ľahko  stane problém s hmotnosťou. Úprava množstva krmiva v súvislosti so zodpovedajúcim krmivom pre staršie mačky môže byť zázrakom!
Ak si nie ste si istí, je najlepšie vždy diskutovať o zmene krmiva pre mačku s veterinárnym lekárom – môžu plne vyhovieť individuálnym potrebám štvornohého priateľa.

Pomalší metabolizmus mačiek.

Sametová labka sa stáva pohodlnejšou v starobe; pohyby sa spomaľujú, inštinkt hry ustupuje a metabolizmus sa spomaľuje. To znamená, že tráviaci systém mačky už nemôže optimálne využívať krmivo.
Tip: Denné jedlá rozdeľte na niekoľko malých dávok, aby sa chránilo trávenie mačky. Len experimentujte s veľkosťou porcie a časom kŕmenia – každá mačka má iné preferencie. Obzvlášť jemná podšívka poskytuje úľavu pre zamatovú labku.
Ďalším dôsledkom pomalého metabolizmu môžu byť problémy s pohybom čriev – zápcha nie je neobvyklá. Uistite sa, že vaša mačka sa vyprázdňuje najmenej každé dva dni. Ak tomu tak nie je alebo ak máte problémy so zápchou, môže vám pomôcť sardinkový olej.

Správne krmivo pre staré mačky s nadváhou alebo podváhou.

Nadváha

Ak má senior vašej mačky príliš veľa na rebrách, je potrebné podľa toho upraviť stravu. Váš priateľ so štyrmi nohami bude menej aktívny, takže potrebuje krmivo s nižším obsahom energie. Na toto by ste mali vždy pamätať. Odporúčania týkajúce sa kŕmenia sa majú považovať iba za priemerné usmernenia. Ak zistíte, že váha vašej mačky neklesá alebo sa dokonca nezvyšuje, je potrebné prehodnotiť aj denné množstvo potravy.

Podváha

Chuť vašej staršej mačky sa s vekom môže znižovať. Jedným z možných dôvodov je slabý čuch. V tomto prípade by sa malo zvoliť krmivo pre mačky s obzvlášť vysokým energetickým obsahom. Podváha u starších mačiek a nadváha môžu viesť k zdravotným problémom.
V oboch prípadoch, či už s nadváhou alebo s nízkou hmotnosťou, je vhodné prediskutovať diétu s veterinárnym lekárom, aby sa zabránilo príznakom nedostatku.

Choroby u starých mačiek.

V staršom veku sa mačky upokojujú. Stávajú sa tiež náchylnejšie na určité choroby. Jednou z najbežnejších príčin nepohodlia sú problémy s obličkami. Chronické zlyhanie obličiek je dosť časté u starých mačiek.
Ďalšími problémovými oblasťami starých mačiek, na ktoré by ste mali dávať pozor, sú srdcové problémy, poruchy trávenia, poruchy látkovej výmeny, ako sú cukrovka alebo hormonálne poruchy (napr. Nadmerná štítna žľaza). To isté platí: pravidelné kontroly u veterinárneho lekára zabezpečujú prevenciu a bezpečnosť. Choroby sa dajú liečiť bez veľkého úsilia, a aj keď neexistuje liečba všetkých chorôb, priebeh choroby sa môže spomaliť a sťažnosti sa môžu zredukovať.

Fit a zdravé do vysokého veku.

Špeciálna receptúra LEONARDO Senior je prispôsobená špeciálnym požiadavkám mačiek od 10 rokov. S prídavkom čerstvého svalového mäsa, zníženým energetickým obsahom a šetrnosťou k obličkám vďaka menšiemu obsahu fosforu, sodíka a bielkovín. Špeciálne vlákno z chia semien v LEONARDO Senior tiež znižuje riziko zápchy.