Čím kŕmiť mačiatko?

V období rastu je správny výber krmiva pre mačiatko veľmi dôležitý. Mačiatko rýchlo rastie, ale tráviaci a imunitný systém sa vyvíja pomaly, preto má mačiatko špecifické nároky na výživu. Potrebuje stravu s vyšším obsahom tukov, kvalitných a dobre stráviteľných bielkovín, vitamínov aj minerálov.

Či už pre mačiatko zvolíte suché, vlhké, či doma pripravené krmivo, dbajte vždy na to, aby bolo veľmi kvalitné a určené špeciálne pre mačiatka. Len tak budete mať istotu, že vaše mačiatko dostane presne to, čo na zdravý rast potrebuje.

Špeciálne mlieko pre mačiatka – obsahuje optimálny pomer tukov aj bielkovín a je zdrojom vitamínov a minerálov dôležitých na správny vývoj. Jeho zloženie je veľmi podobné materskému mlieku. Je vhodné pre mačiatka, ktoré ešte nie sú schopné jesť pevnú stravu, aj ako doplnok stravy či pomocník pri prechode na pevnú stravu. Nepoužívajte ho ale ako náhradu vody.

Kapsičky a konzervy?
Mokré krmivá ako sú kapsičky alebo vaničky nie sú pre mačky len chuťovka, ale mali by byť stálou súčasťou mačacieho jedálnička. Prečo? Mačka je pôvodne zviera z púšte, ktoré bolo odkázané na vodu z koristi. Bežne sa nemali kde napiť, preto aj do dnešnej doby nemajú dostatočne vyvinutý inštinkt na pitie. Mačka by denne mala vypiť približne hrnček vody, ak si tým nie ste istí, tak zaraďte mokré krmivo a máte čiastočne postarané. Granule totiž obsahujú okolo 10% vody, ale konzervy obvykle okolo 80%, to už je výrazný rozdiel.

Ako často ich kŕmiť?
Mačky sú vďaka svojej anatómii nastavené tak, že jedia síce po malých dávkach, ale veľmi často – 10 až 15× denne. Preto by mali mať stály prístup ku krmivu a vode. A rovnako tak aj malé mačiatko, ktoré je až 20× za deň. Pokiaľ nemá mačka dostatok mlieka alebo ide o mačiatko opustené, špeciálne mlieka pre mačky,  mu plnohodnotne materské mlieko nahradí. Väčšina mačiatok môžu byť už úplne odstavené od matky v 12. týždni.

Od 4. týždňa – by si mačiatko malo pomaly začať zvykať aj na pevnú stravu malými porciami kvalitného krmiva pre mačiatka. Aby mačiatko pevnú stravu lepšie prijalo, je možné spočiatku do krmiva pridávať aj špeciálne mlieko určené pre mačiatka a postupne jeho množstvo znižovať.

3. až 4. mesiac – väčšina mačiatok môže prejsť plne na pevnú stravu v 12. týždni. Každé 2 hodiny by mačiatko malo dostať malú dávku čerstvého vlhkého krmiva a malo by mať stály prístup na malé množstvo granúl a k vode.

4. až 6. mesiac – v tomto období mačiatko kŕmime najmenej 3× denne vlhkým krmivom, okrem toho má stále k dispozícii granule a vodu.

Od 7. mesiaca – dostáva mačiatko vlhké krmivo 2× denne (alebo rozdelené do niekoľkých porcií počas dňa) a po celý deň má prístup ku granulám a vode.

Staršie mačiatko už vyzerá skoro ako dospelá mačka, avšak krmivo pre mačiatka by malo dostávať minimálne do 9. mesiaca, prípadne aj dlhšie, pokiaľ to jeho zdravý vývoj vyžaduje. Až potom je vhodné začať s krmivom určeným pre dospelé mačky.

Čo mačky nesmú jesť?
Ľudské potraviny ako čokoláda, tuniak v konzerve. Nevhodná strava môže v lepšom prípade spôsobiť zažívacie ťažkosti, v tom horšom bohužiaľ aj otravu a vážne poškodenie zdravia. Rozhodne by nemali jesť kysnuté surové cesto, kofeín, čokoládu, cibuľu, cesnak, pažítku, hrozno, hrozienka, surové vajíčka, surové mäso, avokádo, mäso s vysokým obsahom tuku, sladkosti a potraviny s xylitózou, potravu pre psov.