Prečo mačky jedia trávu?
V skutočnosti sú to mäsožravce, ale mačky rady hryzú, pokiaľ ide o mačaciu trávu. Vysvetľujeme, prečo tak často jedia trávu.
Je konzumácia trávy pre mačky zdravá?
Najmä čerství majitelia mačiek si často kladú otázku: „Prečo moja mačka žerie trávu?“ Existuje na to niekoľko názorov. V prvom rade je dôležité vedieť, že jedenie trávy je pre mačky úplne normálne. Majitelia vonkajších mačiek poznajú tento obrázok: ich mačka sedí stratená v myšlienkach v záhrade a užíva si žuvanie trávy. To sa môže diať po celý rok, ale určitá frekvencia sa zvyčajne vyskytuje v čase, keď mačka zhadzuje srsť, t. j. na jar a na jeseň. Vtedy tráva nijako zvlášť nechutí, no v žalúdku mačiek, ktoré rady upratujú, sa v tomto období nahromadí ešte viac mačacích chlpov. Do určitého množstva nie sú problémom a jednoducho sa vylučujú, ale ak je ich príliš veľa, môžu nastať ťažkosti.
Čo robí jedenie trávy?
Konzumácia trávy v zásade pomáha tráveniu. Najmä u dlhosrstých mačiek sa v žalúdku v období pĺznutia hromadí veľké množstvo mačacej srsti. Dôvodom sú odumreté chlpy, ktoré mačka zlíza hrubým jazykom a prehltne. Spájajú sa a vytvárajú guľôčky, ktoré niekedy dosahujú veľkosť, ktorá sa ťažko vylučuje. V tomto prípade by bolo najlepšie ich vyvrhnúť naraz. A presne to sa stane pri požití trávy. Zložky trávy, ktorá je pre mačky ťažko stráviteľná, vyvolávajú vracanie. Vznikne klzká chlpatá guľa, ktorá síce nevyzerá nijako zvlášť chutne, no takmer nezapácha a mačku chráni pred zdravotnými následkami. Môžu to byť poruchy trávenia, zmeny na sliznici alebo aj nepriechodnosť čriev.
Teórie o jedení trávy
Možno, že mačky jedia trávu z úplne iného dôvodu – a to pre získanie vlákniny. Vzhľadom na malé množstvo sa to však považuje za pomerne nepravdepodobné. Pravdepodobnejšie znie možnosť, že tým pokrývajú svoju potrebu kyseliny listovej, ktorá je prítomná v tráve (nie však v mäse). To by mohlo tiež vysvetliť, prečo mačky niekedy trávu vôbec neprehĺtajú, ale jednoducho ju prežúvajú. Tým sa uvoľňuje vo vode rozpustný vitamín kyselina listová, ktorá ovplyvňuje rast a krvotvorbu. Nedostatok kyseliny listovej môže viesť k anémii.
Vnútorné mačky potrebujú mačaciu trávu
Vonkajšie mačky to majú jednoduché: Vonku obhrýzajú trávu, ako sa im zachce. Vnútorné mačky sa zasa spoliehajú na mačaciu trávu, inak by mohli napadnúť izbové rastliny. Každý majiteľ mačky sa bez toho určite zaobíde, no predovšetkým hrozí, že ide o nevhodné rastliny. Niektoré sú jedovaté, iné ostnaté, s ostrými hranami alebo príliš tvrdé. Vždy je preto vhodné ponúknuť im špeciálnu mačaciu trávu. Vo všeobecnosti to znamená cyperskú trávu. Ale pozor: existujú rôzne druhy! Keďže niektoré majú pomerne ostré hrany, ich použitie sa odporúča len v obmedzenej miere. Najvhodnejšia je trpasličia cyperská tráva (Cyperus alternifolius Nana). Okrem toho názov mačacia tráva označuje aj izbový bambus, ako aj čerstvo zasadenú pšenicu, ovos a jačmeň, ktoré si môžete ponúknuť v miskách alebo si ich sami vypestovať.
Alternatívy k mačacej tráve
Ak vaša mačka neje trávu, môžete zvrátiť účinok a podporiť trávenie namiesto regurgitácie. Na jednej strane to umožňuje sladová pasta, ktorá vďaka obsiahnutým olejom priaznivo pôsobí na trávenie. Na druhej strane existuje aj krmivo pre mačky ako LEONARDO Adult Maxi GF, ktoré podporuje odstraňovanie chĺpkov vďaka zložke „Gentle Hairball Transit“. Pravidelná starostlivosť je tiež obzvlášť účinná! Pomôžte svojej mačke vyčesaním čo najväčšieho množstva odumretej srsti, aby ju v prvom rade neprehltla. To platí najmä pre dlhosrsté zvieratá, keď zhadzujú kožušinu. Potom by mal mať každý jasno vo svojej zodpovednosti voči svojej mačke. A nezabudnite: Príjemným vedľajším efektom je, že na jednej strane po byte lieta menej mačacích chlpov a na druhej strane sa musí odstraňovať menej chlpov.