
Potravinová alergia u mačiek
Ak bola u mačky diagnostikovaná potravinová alergia, mala by sa zaviesť vylučovacia diéta. Povieme vám, aké jedlo by ste mali použiť.
U mačky sa môže alergia na jedlo objaviť z jedného dňa na druhý. Na identifikáciu spúšťača odporúčajú veterinári eliminačnú diétu. Ukážeme vám, ako to najlepšie urobiť a aké potraviny by ste mali použiť.
Aké alergie môžu mačky dostať?
Rovnako ako u nás ľudí môžu byť príčiny alergie veľmi rôznorodé. Jednou z najčastejších je napríklad alergická reakcia na blšie sliny. Môžu za to aj roztoče alebo uštipnutie hmyzom. Môže ísť aj o kontaktnú alergiu – spúšťa ju podstielka pre mačky, domáci prach, plesne alebo peľ rastlín. Mačky môžu reagovať aj alergicky, pretože sa používali niektoré lieky, masti, šampóny, prášky či antiparazitiká. A napokon, príčinou alergie u mačiek môže byť aj jedlo.
Príznaky alergie u mačiek
Bohužiaľ, príznaky sú nielen rôznorodé, ale väčšina z nich sa vyskytuje aj pri iných ochoreniach. Preto je vždy vhodné poradiť sa s veterinárom. Nasledujúce príznaky sa môžu vyskytnúť samostatne alebo v kombinácii s alergiou:
• šupinatá, začervenaná pokožka,
• svrbenie,
• zvracanie
• gastrointestinálne ťažkosti,
• bolesť brucha,
• plynatosť,
• poruchy príjmu potravy,
• kašeľ,
• problémy so správaním.
Akú alergiu má moja mačka?
Niektoré alergie vie veterinár diagnostikovať celkom jednoducho, no nájsť spúšťač je často pomerne náročné. Každú mačku so svrbením treba zvyčajne kontrolovať na blchy a iné parazity. Okrem toho rozhovor s majiteľom mačky môže objasniť, či boli nedávno podané určité prípravky alebo lieky, ktoré by mohli vyvolať alergiu. Krvný test môže tiež pomôcť nájsť príčinu. Žiaľ, nie je možné jednoznačne určiť, či ide o potravinovú alergiu a ak áno, čo je presne jej príčinou. Ak existuje podozrenie, že spúšťačom alergie je potravina, zvyčajne sa odporúča vylučovacia diéta.
Z čoho sa vyrába krmivo pre mačky?
Je dôležité si uvedomiť, že voľne pobehujúce mačky takmer výlučne konzumujú myši a príležitostne vtáky. Ich telo sa na to prispôsobovalo tisíce rokov. Avšak za posledných sto rokov sa z mačiek z dediny čoraz viac stávajú domáce mačky. Teraz sa stali obľúbeným zvieraťom. Myši sú teraz v ponuke len pre vonkajšie zvieratá. Väčšina našich mačiek je kŕmená hotovým jedlom. Strava nepozostáva z myší, ale zo širokej škály hospodárskych zvierat, ako sú kuracie, kačacie, hovädzie, jahňacie, kôň, králiky alebo ryby.
Okrem toho sa do krmiva zvyčajne pridáva viac či menej sacharidov. Tie môžu pozostávať z typických obilnín, kukurice, ryže, zemiakov, zeleniny alebo ovocia. V závislosti od výrobcu treba počítať aj s tým, že potravina obsahuje sóju, konzervanty, antioxidanty, emulgátory, cukor či zahusťovadlá. Od druhu mäsa cez rastlinný produkt až po aditívum, každá zložka krmiva pre mačky môže vyvolať potravinovú alergiu. To ukazuje, že nie je ľahké nájsť vinníka.
Ako funguje eliminačná diéta pre mačky?
Najbezpečnejším spôsobom, ako nájsť spúšťač potravinovej alergie, je eliminačná diéta. Ako už názov napovedá, predchádzajúce jedlo je vylúčené. Ale to samo o sebe nestačí. Musíte veľmi pozorne sledovať zloženie potravín. Treba dúfať, že ste s výberom rôznych druhov neboli príliš štedrí, pretože zoznam ingrediencií, ktoré by odteraz už nemali byť v potravinách, sa zväčšuje. Ak jedlo pozostávalo napríklad z hovädzieho mäsa, kuracieho mäsa, pšenice a ryže, mali by ste teraz hľadať jedlo, ktoré obsahuje napríklad kačicu, ryby, králika, zemiaky alebo amarant.
Bohužiaľ, nie je možné v priebehu niekoľkých dní určiť, či alergia pominie v dôsledku zmeny jedla. Môže trvať niekoľko týždňov, kým príznaky ustúpia. Ak po ôsmich týždňoch nedôjde k zlepšeniu, mali by ste znova zmeniť druh jedla. Môže byť tiež potrebné zmeniť výrobcu, pretože prítomnosť umelých farbív, príchute alebo konzervačných látok môže spôsobovať problémy. V záujme vašej mačky by ste mali mať veľa trpezlivosti. To sa rozhodne vyplatí, pretože skôr či neskôr je takmer každá eliminačná diéta úspešná.
Čo je to provokačný test?
Každý majiteľ mačky, ktorý dosiahol zlepšenie svojej mačky prostredníctvom eliminačnej diéty, sa bude považovať za šťastného. Stále však nevieme, čo to vlastne spôsobilo. Aby ste to zistili, zvyčajne sa odporúča provokačný test. To znamená: Mačka bude naďalej dostávať svoje nové krmivo a napríklad odteraz sa k nemu bude pridávať veľmi malé množstvo krmiva s kuracím mäsom. Ak nedôjde k problému, kuracie mäso môže byť opäť zaradené do menu. Ak sa alergia opäť prejaví, spúšťač sa pravdepodobne našiel.
Štúdie ukázali, že u mačiek nie je príčinou len obilie, ale aj hovädzie mäso, ryby, kuracie mäso a mlieko. Jahňacie mäso, králik a divina majú naopak nízky alergický potenciál. Výhodou provokačného testu je, že s veľkou pravdepodobnosťou zistíte, čo presne alergiu spôsobilo. Nie je to len výhoda, pokiaľ ide o budúci výber krmiva pre mačky, ale môže to byť rozhodujúce aj pri výbere pochúťok. Na tie treba pri vylučovacej diéte určite brať ohľad – inak by to mohlo byť všetko plytvanie.