
Mačacie značkovanie v byte
Značenie močom je jednou z najnepríjemnejších vlastností mačiek. Príčiny toho môžu byť veľmi odlišné. Ak chcete zabrániť svojej mačke v značkovaní nábytku, kobercov a iných predmetov, musíte najprv určiť presné pozadie.
Prečo mačky značkujú?
Mačky používajú mnoho spôsobov, ako komunikovať so svojim okolím. Deje sa to prostredníctvom vokalizácie a reči tela, ale aj prostredníctvom značenia. Vynikajú tu najmä nekastrované mačky. Označujú si svoje územie a používajú pachové značky na označenie, že toto je ich územie. Pokiaľ sa to deje mimo ich vlastných štyroch stien, len veľmi málo majiteľov mačiek má niečo proti tomu, hoci intenzívne značenie môže rozhodne spôsobiť žltnutie rastlín. Uvoľnený moč je vysoko koncentrovaný, aby ho ostatné mačky mohli vnímať čo najdlhšie. Všetky strategicky dôležité body sú značkované tak, aby jasne definovali územie.
Kedy mačky začínajú značkovať?
Značkovanie začína najskôr, keď zviera dosiahne pohlavnú dospelosť. U niektorých mačiek sa to môže stať už vo veku 4 mesiacov, u niektorých sa to stane až vo veku 9 až 11 mesiacov. To platí najmä pre mačky veľkých plemien mačiek, ako je Maine Coon alebo perzská mačka. Mačky zvyčajne dosiahnu pohlavnú dospelosť skôr a oznamujú to ostatným prostredníctvom moču. Nie sú to teda len kocúrikovia. Keď je mačka v ruji, jej moč má vyššiu hladinu estrogénu, čo kocúrom hovorí, že mačka je pripravená na párenie.
Značkujú všetky mačky?
Najčastejšie značkujú nekastrovaní kocúri, po nich nasledujú nekastrované mačičky. Toto úplne normálne správanie je súčasťou ich mačacieho jazyka. Ale môžu to robiť aj kastrované zvieratá. To platí najmä v prípade, ak toto správanie bolo akceptované už dlhší čas pred kastráciou. Našťastie k značeniu nedochádza vždy len pri striekaní moču. V dome zvyčajne mačke stačí, ak sa jej vôňa šíri len diskrétne. Obtiera sa nám napríklad o nohy, aby sme voňali ako ona. Niečo do seba má aj takzvané sťatie hlavy. Mačka do vás šťuchne hlavou. Na jednej strane môže jednoducho chcieť pozornosť a na druhej strane takto šíri svoj pach, pretože na jej tvári sa nachádzajú žľazy, ktoré produkujú jej individuálnu vôňu.
Značenie alebo nečistota?
Ak sa mačka pociká v byte, v prvom rade treba zistiť, či je to kvôli nečistote alebo značeniu. Pretože riešenia sú úplne iné! Ak mačka nie je prichytená pri čine, niekedy nie je také ľahké rozoznať rozdiel. Možno je v jednom kútiku cítiť zápach, ale skoro všetko vyschlo, a tak je ťažko posúdiť. O čo ide. Čím viac je na podlahe mokro, tým je pravdepodobnejšie, že dôvodom je nečistota. Na druhej strane, ak musia trpieť steny, závesy a dvere, tak ide určite o značenie. Môžete presne povedať, či je možné mačku počas jej konania pozorovať: močenie sa vyskytuje v mierne ohnutej polohe, zatiaľ čo značenie sa vyskytuje vo vzpriamenej polohe. Tu prúd moču strieka horizontálne na predmet so zdvihnutým chvostom. Oblasť mačka potom potichu oňuchá.
Môže za to podstielka?
Miesto pre mačací pelech sa často vyberá pragmaticky: na mieste, kde nám neprekáža, ale mačka má k nemu dobrý a ľahký prístup. Vaša mačka má však svoje špecifické požiadavky týkajúce sa podstielky a miesta, kde sa nachádza. Predovšetkým by malo byť tiché a pohodlné. Zároveň je nevyhnutné, aby ste toaletu svojho štvornohého priateľa pravidelne a dôkladne čistili. Pamätajte na základné pravidlo: vždy majte v domácnosti aspoň o jeden odpadkový box viac, než máte mačiek.
Často môže byť na vine samotná podstielka, prečo mačka hľadá alternatívu. Ak je príliš tvrdá, zrnistá alebo príliš voňavá, môže mačke prekážať. Skúste zmeniť podstielku, aby ste zistili, či to môže byť dôvod.
Dôvody značkovania v byte
Ak mačka značkovala v byte, mali by ste byť schopní vylúčiť, že páchateľom bola cudzia mačka. To sa stáva a treba sa tomu za každú cenu vyhnúť! Cudzia mačka nemá miesto na území vašej mačky! Ak označí byt, je to pre vašu mačku neznesiteľné. Ak sa vyskytnú najmenšie problémy, cudzie mačky treba odplašiť a v prípade potreby použiť špeciálnu mačaciu chlopňu, ktorá umožní prístup len k vašemu zvieraťu.
Ak značkuje iba vaša vlastná mačka, musíte si položiť otázku, aký by mohol byť dôvod. Možno je to kvôli hrozbe susedovej mačky alebo možno niekto iný „napadol“ jej územie. Napríklad nový priateľ alebo potomok. To môže mačku rýchlo zmiasť. Zrazu sa jej dostáva podstatne menej pozornosti a snaží sa zabezpečiť si svoje územie značkovaním. To môže nastať aj v prípade, ak bol interiér prestavaný alebo bol inštalovaný nový nábytok. Pomôcť môže pretrieť nový nábytok handričkou, na ktorej mačka spala. To znamená, že rýchlejšie prijíme vôňu. Nedá sa však vylúčiť ani ochorenie močových ciest, ktoré dokáže diagnostikovať len veterinár.
Čo robiť so značením?
Ak sa chcete vyhnúť značkovaniu vašej mačky (s vysokou úrovňou spoľahlivosti) hneď od začiatku, musíte ju dať vykastrovať skôr, ako dosiahne pohlavnú dospelosť. To sa všeobecne odporúča pre vonkajšie mačky, aby sa neúmyselne nerozmnožili. Nedá sa dopredu povedať, či má mačka tendenciu značkovať. Vždy je nejaké riziko. Ak sa tak stane, mali by ste rýchlo zareagovať, pretože čím dlhšie tento stav trvá, tým je ťažšie ho zastaviť. Je tiež dôležité škvrnu vyčistiť veľmi dôkladne. Vôňa povzbudzuje mačku, aby znova a znova navštívila miesto a označila ho. Komerčne dostupné sú špeciálne spreje, ktoré možno použiť na čistenie. Nevhodné sú čistiace prostriedky na báze amoniaku, pretože majú určitú podobnosť s vôňou. Ak je to možné, navštívené miesto by sa malo zneprístupniť. Napríklad posunutím stoličky alebo postavením nejakého predmetu.
Vyhnite sa značkovaniu v budúcnosti
Kastrácia môže byť pomerne spoľahlivým spôsobom, ako sa vyhnúť značkovaniu. Ak k tomu predsa len dôjde, jediné, čo pomôže, je zistiť príčinu a odstrániť ju. Zamyslite sa nad tým, ako dlho značenie prebiehalo a aké zmeny nastali v uplynulom čase. Mačka „len“ značkuje alebo ste si všimli iné zmeny v správaní? Ak sa pri najlepšej vôli nepodarí nájsť dôvod, mačku by mal vyšetriť veterinár, aby sa vylúčili možné ochorenia, ako napríklad infekcia močového mechúra.