
Blchy na mačkách
Ak na svojej mačke objavíte blchy, mali by ste rýchlo konať. Blchy sa môžu rýchlo množiť a stať sa skutočnou nepríjemnosťou.
Odkiaľ pochádzajú blchy?
Čím menší je kontakt mačky s inými zvieratami a čím menej často sa môže voľne pohybovať, tým menšie je riziko chytenia bĺch. To sa však nedá nikdy vylúčiť, pretože pri troche smoly sme to my sami, kto si do bytu prenesie blchu, vajíčko či larvu. Oveľa pravdepodobnejšie však je, že mačka v prírode prichádza do priameho kontaktu s blchou. Tam zakuklené larvy bĺch čakajú na ideálny okamih na vyliahnutie a vrhnú sa na svoje hostiteľské zviera. Poznajú to prostredníctvom jeho vyžarovaného tepla, dýchania a pohybu. Zostávajú tam týždne či dokonca mesiace a odďaľujú svoju premenu na dospelú blchu, kým konečne nepríde ten správny čas. Potom sa uskutoční skok v ich živote, ktorý ich privedie k ich krvavej pochúťke. Môže to prebiehať aj od jedného zvieraťa k druhému (od mačky k mačke alebo od psa k mačke). Tento prípad sa však vyskytuje pomerne zriedkavo, pretože zvyčajne jednoducho neexistuje dôvod, aby blcha opustila alebo zmenila súčasné hostiteľské zviera.
Čo sú blchy?
Blchy sú drobný hmyz, ktorého charakteristickým znakom sú enormne zväčšené zadné nohy. Pri nich sú škodcovia, ktorí sú jeden až štyri milimetre maličkí, schopní vyskočiť až na meter. Ak by sme mali porovnateľný skokový výkon, mohli by sme skákať kilometer z miesta! Náraz by bol určite pomerne tvrdý, ale aj tu blcha prijala opatrenia: má extrémne tvrdý exoskelet, ktorý sa nedá ľahko poškodiť.
Ich odolnosť je určite jedným z dôvodov, prečo sú blchy rozšírené po celom svete: existuje ich okolo 1 600 druhov, z toho „len“ asi 80 pochádza zo strednej Európy. Jednou z obzvlášť bežných je blcha mačacia (Ctenocephalides felis), ktorá bohužiaľ nezostáva verná svojmu názvu. Obýva mačky aj psy a nezastaví sa ani pri ľuďoch.
Kedy by ste mali očakávať mačacie blchy?
Ako je to u väčšiny hmyzu, blchy sú v zime výrazne menej aktívne. Ich obľúbené teploty sú medzi 25 až 30 stupňami, no začínajú skákať aj na nižších hodnotách. Je teda celkom možné, že vonkajšia mačka na jeseň chytí blchu, ktorá – prinesená do teplej miestnosti – vedie uprostred zimy k epidémii. Spočiatku si pravdepodobne nič nevšimnete, pretože jedinú blchu je možné vidieť voľným okom, ale len ťažko v hustej mačacej srsti. Preto si môže bez povšimnutia vybrať miesto na koži a dať si krv. V priebehu niekoľkých minút sa jeho žalúdok zväčší dvadsaťkrát. To posilní samičku blchy a už po niekoľkých dňoch môže začať klásť vajíčka. To môže byť v priemere okolo 20 až 30 za deň. V priebehu času blšie vajíčka z mačky jednoducho spadnú a rozšíria sa po celom prostredí. Tam sa premenia na larvy, ktoré sa boja svetla a hľadajú si chránené miesta v škárach, kobercoch či mačacej posteli. O niekoľko týždňov neskôr sa zakuklia a počkajú, kým sa mačka alebo iné zviera priblíži dostatočne blízko, aby sa vyliahli a skočili na ne. Potom sa cyklus znova spustí.
Ako spoznám blchy na mačke?
Samotné blchy je ťažké odhaliť v hustej mačacej srsti. Mačka ich signalizuje, ak sa často škrabe, pretože blšie uhryznutie zvyčajne spôsobuje silné svrbenie, ktoré môže viesť k bezsrstým oblastiam a malým chrastám. Ak počas hľadania nemôžete nájsť žiadne blchy, vezmite do ruky hrebeň proti blchám a vykefujte mačku. Venujte pozornosť najmä malým čiernym guličkám. Môže to byť blšia špina. Či je to naozaj tak, zistíte testom: naklepte hrebeň na biely papier alebo kuchynskú rolku a zalejte trochou vody. Ak sa guľôčky pri ľahkom rozdrvení zmenia na červenohnedé, potom ide o strávenú krv vo výkaloch bĺch. Ak si nie ste istí, určite by ste mali vziať svoju mačku k veterinárovi, pretože čím dlhšie čakáte, tým ťažšie je zbaviť sa zamorenia blchami.
Opatrenia proti blchám u mačiek
Bez ohľadu na to, aká malá môže byť blcha, ak sa objavia vo veľkom počte, stanú sa nečakanou nepríjemnosťou. Preto, ak je vaša mačka napadnutá blchami, mali by ste okamžite konať. Pamätajte, že jedna blcha môže naklásť až 50 vajíčok denne. Takže ona samotná je len špičkou ľadovca. Oveľa horšie sú na tom vajíčka, larvy a kukly, ktoré sa za veľmi krátky čas roznesú po celom byte. S blchami preto na mačke nestačí len bojovať, celé prostredie treba intenzívne čistiť. Presný postup je najlepšie prebrať s veterinárom. Najprv odporučí tablety, prášok, šampón alebo sprej na boj proti blchám na vašej mačke.
Okrem toho je potrebné vyčistiť často navštevované miesta mačky. Závisí to od materiálu:
• Denne vysávajte koberce a čalúnenie a pravidelne vyhadzujte vrecia na odpadky
• Utrite podlahy a potom handričku opláchnite pod horúcou vodou
• Všetko, čo sa dá prať (deka pre mačky, poťahy) čistite podľa možnosti na 60 stupňov
• Neprateľné textílie vložte na 48 hodín do mrazničky
• Zlikvidujte staré veci
Nezabudni!
Nie je ľahké úspešne bojovať proti zamoreniu blchami. Zvyčajne to trvá niekoľko týždňov. Nie je nezvyčajné, že sa na niečo zabudne a procedúra sa začne odznova. Napríklad, ak je vo vašej domácnosti niekoľko zvierat, všetky musia byť ošetrené. Zvážte aj škrabadlo alebo prepravný box, ktorý je možné ošetriť špeciálnymi kúrami proti blchám. A v závislosti od toho, ako je mačka ohrozená, by sme sa mali poradiť so svojím veterinárom o dlhodobej profylaxii. Okrem toho sa po ukončení liečby často odporúča liečba červami, pretože bez ohľadu na to, aké drobné blchy môžu byť, sú schopné prenášať pásomnicu uhorkovú. To môže viesť k únave, hnačke a strate hmotnosti.
Tip: Blchy sú len jedným z mnohých druhov parazitov, ktoré môžu postihnúť vašu mačku a je najlepšie sa o nich informovať vopred. Všeobecné informácie a zoznam najbežnejších parazitov nájdete v našom prehľadnom článku.