Ako interpretovať a pochopiť mačaciu reč
Mačací jazyk nepozostáva len z mňaukania, ale je mimoriadne rôznorodý. Ak sa pozriete pozorne, môžete sa veľa naučiť.
Veľa mačacích zvukov
Mňau je najvýraznejší mačací zvuk, ktorý si s mačkou spájame. Ale na jednej strane môžu mačky vydávať oveľa viac zvukov a na druhej strane „mňau“ môže znamenať veľmi odlišné veci. Obzvlášť zaujímavé je, že táto forma mačacieho jazyka sa medzi mačkami tak často nepoužíva. Mačky zvyčajne mňaukajú, keď sa rozprávajú s človekom! Napríklad mňaukanie môže znamenať „Nudím sa, hraj sa so mnou.“ Keď je čas na jedenie, mňau možno určite chápať ako požiadavku na prípravu jedla. Alebo mačka chce ísť von a dvere sa neotvoria hneď – potom sa čoskoro ozve trochu hlasnejšie mňaukanie, aby si získali našu plnú pozornosť.
Súčasťou mačacej reči je okrem mňaukania aj mraučanie. Je to prvá vec, ktorú novonarodené mačiatka „počujú“. Aj keď sú prvé dni ešte hluché a slepé, už cítia vibrácie a dokážu tak lokalizovať svoju matku. Pradenie si spájajú s niečím pozitívnym, a tak niet divu, že si túto formu mačacej reči zachovávajú po celý život. Pradenie je najčastejšie, keď sa mačka cíti úplne pohodlne, ale vedci zistili, že pradenie dokáže oveľa viac: dokáže liečiť! Ako to funguje, sa dozviete v našom článku o mačacích zvukoch.
Mačky však dokážu robiť aj úplne iné veci. Ak sa im niečo vôbec nepáči, syčia, vrčia a pľujú. Používajú túto odlišnú formu mačacieho jazyka, keď sú zahnané do kúta a útok je bezprostredný. Okrem ich hlasových prejavov je vidieť aj z reči tela, že sú mimoriadne podráždení.
Reč tela mačiek
Oči, uši, chvost a poloha tela hovoria veľa o tom, čo chce mačka povedať inému zvieraťu alebo človeku. Preto sú mačky veľmi ostražité a vždy veľmi pozorne sledujú svoje okolie. To znamená, že už na diaľku vedia rozoznať, aká je nálada ich náprotivku: napríklad chvost inej mačky švihajúci tam a späť je jasným znakom toho, že zviera je vzrušené. V takejto situácii je lepšie nechať svoju mačku na pokoji. Ak k vám naopak prichádza s vysoko zdvihnutým chvostom, treba to chápať ako priateľský pozdrav.
Pokiaľ ide o mačacie oči, musíte sa pozrieť bližšie. Nie je vždy možné jednoznačne odhadnúť, ako sa mačky momentálne cítia. Hoci priamy očný kontakt s mačkami nie je určený na to, aby predstavoval hrozbu rovnakým spôsobom ako u psov, zdá sa, že niektorým mačkám je to stále trochu nepríjemné. Na druhej strane, ak sa nepozeráte, ale každú chvíľu žmurkáte, tak to je niečo iné. Zdá sa, že ide o malé, ale kľúčové posolstvo mieru. Pokiaľ nie sú oči mačky napoly zatvorené, nálada mačky sa môže meniť a môže byť trochu napätá. Aby bolo možné správne posúdiť mačku, je potrebné komplexne analyzovať reč jej tela.
Okrem držania tela zohrávajú dôležitú úlohu aj uši mačky. Aj keď vyzerá, že spí, jej uši sú vždy v polohe „pol ôsmej“. Pri akomkoľvek hluku sa okamžite otočia správnym smerom, aby ho presne identifikovali. Ak to nefunguje, uši často menia polohu a mačka začne byť mierne nervózna. V prípade hrozby sa uši sploštia, čo ich lepšie chráni počas možného boja.
Keď mačky značkujú
Aj keď možno nie ste prví, kto sa s tým pri mačacej reči stretne, značkovanie je tiež jej nepriamou súčasťou, pretože mačky ňou zjavne chcú niečo „povedať“. Ak sa značenie močom vyskytne v domácnosti, potom samozrejme chcete čo najskôr prísť na príčinu. Ak sa to však stane vonku, nikto by nemal namietať. Mačky tam môžu nechať svoje pachové štítky a dať tak každému vedieť, že tu boli. Stáva sa to pomerne zriedkavo u kastrovaných mačiek a kocúrikov, ale najčastejšie u nekastrovaných kocúrikov. Chcú dať najavo, že toto je ich územie. Podľa toho značia na úrovni mačacieho ňufáku, takže vôňa každému okamžite udrie do nosa. Na rozdiel od močenia sa to deje rýchlo s chvostom nasmerovaným rovno nahor.
Správanie mačky
Aby sme porozumeli jazyku mačiek, existuje celý rad spôsobov správania, ktoré nám umožňujú vyvodiť závery o tom, čo nám chce mačka povedať. Patria sem aj menej vítané gestá, ako napríklad prinesenie myši. Napomínať za to mačku málo prospieva a je nespravodlivé. Vonkajšia mačka to predsa myslela len dobre a priniesla darček.
Aj so svojím majiteľom to myslí dobre, keď ho olizuje. Prejavuje tým svoju veľkú náklonnosť a chce dať najavo, že obaja sú tím. Ak je obzvlášť dôkladná, možno bude chcieť prekryť napríklad vôňu parfumu. Majú radi, keď im všetko trochu vonia, a preto ľuďom napríklad hladkajú alebo „hlavičkujú“ nohy. V mačacej reči toto túlenie hlavy znamená, že by sa chceli pohladkať alebo inak dostať pozornosť.
Bohužiaľ, mačky prejavujú rôzne formy správania, ktoré môžu byť pre majiteľov občas ťažko zvládnuteľné. Niektorí majitelia sa občas stretávajú s nečakanými útokmi svojich mačiek. Toto správanie je často typické pre domáce mačky, ktoré nemajú dostatok fyzickej a duševnej stimulácie. Nejde o poruchu správania, ale skôr o normálny aspekt mačacieho života, keď si občas potrebujú vybúriť energiu. Ak v domácnosti nie sú ďalšie mačky alebo mačka nedostáva dostatočnú rozmanitosť v hračkách a pozornosti, môže sa toto správanie prejaviť častejšie.
Keď je mačka zadýchaná
Mačka chce tiež niečo nepriamo komunikovať zadýchaním. Počas horúcich dní je to pomerne jasné: „Je mi teplo“. Dýchanie vás ochladí, ale to nemusí stačiť! Ak mačka nemá možnosť ísť do chladnejšej miestnosti, treba jej srsť navlhčiť trochou vody. Je dôležité, aby bola nádoba na vodu vždy dobre naplnená. Možno sa mačka presilila. Potom by ju za žiadnych okolností nemalo povzbudzovať, aby pokračovala v hre, ale skôr potrebuje prestávku. Ak ani teplo, ani nadmerná hra nemôže spôsobiť dýchavičnosť mačky, je lepšie poradiť sa s veterinárom. Dýchavičnosť môže byť aj príznakom choroby.
Naučte sa mačací jazyk
Určite ste si už všimli, že vaša mačka pozorne sleduje každý váš pohyb. Stačí sa len otočiť a pozorovať jej mimiku, gestá, pohyby a reakcie na zvuky. S časom začnete stále lepšie rozumieť mačacej reči a budete môcť ďalej budovať váš vzťah s vašou mačkou.