
Vyberavá mačka – čo robiť?
Mnoho mačiek je vyberavých, pokiaľ ide o jedlo. Sú na to rôzne dôvody. Naše tipy vám pomôžu vyriešiť problém.
Včera to bolo ešte chutné!
„Čo sa teraz deje?“ pýtajú sa niektorí majitelia mačiek. Včera sa mačka perfektne nažrala, dnes ide k miske, krátko ju ovonia a nechá ju tak. Možno sa necíti dobre? Je niečo zlé s jedlom? Možno je to počasím? Alebo už jej jedlo nechutí a chce vyskúšať niečo nové? V takýchto situáciách ste často zaskočení a neviete, ako reagovať. V prvom rade je dôležité, aký je celkový zdravotný stav mačky: Cíti sa dobre? Správa sa normálne? Je dobre živená? Pije dosť a nezdá sa, že by ju niečo bolelo?
Potom môžete počkať, kým navštívite veterinára. Ak však máte zvláštny pocit alebo mačka odmieta jesť dlhšie ako jeden deň, potom je lepšie ju vziať k veterinárovi. Môže vám povedať, či existujú zdravotné problémy alebo iné dôvody, prečo sa vaša mačka sťažuje.
Prečo moja mačka odmieta jedlo?
Ak je celkový zdravotný stav vašej mačky dobrý a ona jednoducho nechce svoje krmivo pre mačky, mali by ste preskúmať príčinu. Prvá otázka, ktorá vyvstáva, je, či ide o mačku izbovú alebo vonkajšiu. S domácou mačkou presne viete, koľko toho dostane, ale s vonkajšou nie!
Úspešní lovci si vonku zásobujú svoju obľúbenú korisť – konkrétne čerstvé myši. Keď prídu domov sýti, niet divu, že sa vyhýbajú svojej miske s jedlom. To isté platí aj o vonkajších zvieratách, ktoré si plnia brušká štedrými susedmi. Či už pre nich nachystajú špeciálnu misku, alebo na nich každý deň čaká poriadna porcia maškŕt. Kto iný je hladný, mali by ste to zvážiť aj s ohľadom na svoje správanie. Pochúťky sa často podceňujú! Mali by tvoriť maximálne 10 percent vašej dennej potreby jedla (energie). Čím viac dobrôt je, tým menej zaujímavé je hlavné jedlo. Ak je to potrebné, mali by ste ich na niekoľko dní úplne vynechať a zistiť, či to má vplyv na stravovacie správanie vašej mačky.
Príčiny, prečo je mačka vyberavá
Zatiaľ čo u vonkajších mačiek môže byť príčinou vyberavého stravovacieho správania prísun potravy mimo domova, u domácich musíte hľadať iné príčiny. Okrem príliš veľkého množstva pochúťok to môže byť aj všeobecný prídelový príjem. Možno preceňujete potreby svojej mačky. Hoci môžete dodržiavať odporúčania pre príslušné krmivo, ak je vaše zviera málo aktívne, spotrebuje menej energie, a preto potrebuje menej potravy. Pozrite sa na svoju mačku, aby ste zistili, či je dobre alebo možno príliš dobre kŕmená. Možno to nebolo až také zlé, že mačka nezjedla každú dávku. Ak si nie ste istí hmotnosťou vášho domáceho maznáčika, opýtajte sa pri najbližšej návšteve svojho veterinára.
Dôvodom vyberavej mačky môže byť aj to, že sa jej niečo na kŕmnom mieste nepáči. Je možné, že ste kúpili malé misky pre mačiatko a teraz je mačka úplne dospelá? Ak sa fúzy dotýkajú okraja, je to často vnímané ako nepríjemné. Misky na jedlo a vodu by nemali byť ani príliš úzke, ani príliš vysoké. Okrem toho môže byť dôvodom odmietnutia jedla aj samotné kŕmne miesto. Mačky chcú jesť v pokoji a bez rozptyľovania. Okrem toho by stelka pre mačky nemala byť umiestnená v blízkosti, aby nespôsobovala nepríjemný zápach.
Vnútorné a vonkajšie okolnosti
Niektorí majitelia mačiek sa musia s vychýrenou mačkou potýkať neustále, iní len občas. Hormonálna rovnováha vašej mačky môže byť zodpovedná za dočasnú neochotu jesť. Je úplne normálne, že mačky v ruji jedia menej. To isté platí pre kocúrikov, ktorí cítia mačku niekde ochotnú sa páriť. Príjem potravy je v tomto prípade úplne vedľajší. Alebo to môže byť tým počasím? V horúcom počasí sme aj menej hladní.
Nemalo by sa zabúdať na vek mačky. Na jednej strane zvýšená nečinnosť môže znížiť množstvo potrebného jedla a na druhej strane sa môže znížiť čuch a chuť. Môžete to napraviť miernym zahriatím jedla, aby sa chute lepšie rozvinuli. Môžete tiež skúsiť zistiť, či vaša mačka preferuje mierne vyvýšené miesto na kŕmenie.
Koľko rozmanitosti potrebuje mačka, pokiaľ ide o jedlo?
Mačky sú na jednej strane tvory zvyku, no radi skúšajú aj niečo nové. Dá sa to vysvetliť takto: Ak sú mačky v prírode so svojou potravou spokojné, nie je dôvod na zmenu. Môže sa však stať, že sa potravinové podmienky náhle zmenia, a potom treba nevyhnutnú zmenu. Aplikované na naše mačky to znamená: Vnútorné mačky, ktoré sú zvyknuté len na jeden druh potravy, reagujú na zmenu podozrivo.
Na druhej strane, ak sú príliš často rozmaznávané novým jedlom, stanú sa náročnými a neustále chcú skúšať niečo nové, pretože by to mohlo byť ešte lepšie. Ideálny je preto prechodný prístup: Ak mačka pozná jednu alebo dve chute, má určitú rozmanitosť a nie je uzavretá voči novým veciam. To môže byť dôležité, ak je mačka príliš tučná alebo chorá a absolútne potrebuje nové jedlo.
10 príčin vyberavých mačiek v skratke:
1. Vonkajšie mačky už môžu byť plné vďaka poľovníckym úspechom alebo jedlu od susedov.
2. Mačka dostane príliš veľa maškŕt.
3. Denná dávka je príliš veľká.
4. Miska na jedlo je príliš úzka alebo vysoká.
5. Mačka nie je na mieste kŕmenia ničím rušená.
6. Staré mačky často potrebujú o niečo menej jedla.
7. Mačka je v ruji.
8. Vzhľadom na vek má horší čuch a chuť.
9. Príliš veľa zmien v krmive znamená, že mačka chce neustále niečo nové.
10. Mačka je chorá.