Správne krmivo pre britskú krátkosrstú mačku

Britská krátkosrstá mačka má tendenciu priberať na váhe. Preto potrebuje vyvážené krmivo, ktorého by sa jej nemalo dávať príliš veľa.

Strava britských krátkosrstých mačiek

Či už ide o domáce alebo divé mačky, britské krátkosrsté mačky, ako každé plemeno mačiek, sú skutočnými mäsožravcami. Vyznačujú sa okrem iného pomerne krátkym tráviacim traktom. Aby mohli živiny obsiahnuté v potrave efektívne spracovať, musia konzumovať potravu vo vysokej koncentrácii a rýchlo ju rozložiť na základné zložky. Na rozdiel od bylinožravcov, ktorým trávenie zaberá veľa času – od žuvania až po trávenie – mačky takmer vôbec neprežúvajú, ale korisť prehĺtajú vo veľkých kusoch. Preto majú menší žalúdok.

Malé divé mačky a domáce mačky lovia prevažne myši, prípadne vtáky alebo iné malé zvieratá. Ako samostatní lovci nemôžu uloviť väčšie zvieratá, a preto nepotrebujú objemný žalúdok. Problémom však je, že myš zasýti len na krátky čas. Mačka má priemernú energetickú potrebu 1250 kilojoulov, zatiaľ čo myš poskytuje len okolo 125 kilojoulov, takže potrebuje každý deň uloviť až 10 predmetov koristi. To ukazuje, že naše domáce mačky sú typickými jedákmi občerstvenia. To sa dá dosiahnuť relatívne jednoducho pri kŕmení britskej krátkosrstej mačky: Nedávajte jej len jednu veľkú porciu jedla, ale rozdeľte množstvo jedla do niekoľkých malých dávok počas dňa.

Krmivo pre britskú krátkosrstú mačku

Ak chcete britskej krátkosrstej mačke poskytnúť zdravú výživu, je dôležité zabezpečiť jej všetky základné živiny v správnom množstve. Požiadavky na výživu sú väčšie, ako by si niektorí mysleli. Samotné mäso nestačí na to, aby zabezpečilo mačke druhovo vhodnú stravu, preto musíte byť pri jej kŕmení veľmi opatrní. Existuje viac ako 40 živín, ktoré musí mačka konzumovať pravidelne a v dostatočnom množstve prostredníctvom potravy. Vysokokvalitné krmivo pre mačky preto obsahuje jemne vyvážené bielkoviny, tuky, sacharidy, minerály a vitamíny. Keďže sa zložky líšia obsahom živín, je výhodné vybrať si viacero zložiek zo skupiny, ktoré sa navzájom dopĺňajú, aby sa dosiahol vyvážený nutričný profil. Napríklad hydina, jahňacina a ryby majú každá trochu iné spektrum aminokyselín. Kombinácia umožňuje rýchlejšie uspokojenie potrieb všetkých základných proteínových stavebných blokov.

Kombinácia mokrej a suchej stravy

Pri výbere krmiva pre mačky si veľa ľudí kladie otázku, aký typ kŕmenia je pre ich mačku najlepší. Takzvané barfovanie, teda kŕmenie surovým mäsom, sa najviac približuje pôvodnej mačacej strave, no bez znalosti o výžive zvierat rýchlo hrozí nedostatok dôležitých živín. Zmiešaná strava pozostávajúca z mokrej a suchej stravy sa osvedčila ako vyvážená a bezpečná strava. To má výhodu v tom, že vlhké krmivo poskytuje mačke veľa čerstvého mäsa a tým aj tekutín. Na druhej strane, suché krmivo ponúka možnosť vyhovieť mačke, pokiaľ ide o jej stravovanie na sústo. Naplnená miska umožňuje mačke opakovane sa kŕmiť počas dňa. Suché krmivo môže navyše ponúknuť ďalšie výhody, ako je možné vidieť na príklade LEONARDO: Je dokázané, že vysoko rozpustná zlúčenina vitamínu C v ňom obsiahnutá znižuje množenie baktérií v ústnej dutine a tvorbu povlaku. Aby však bola zaistená správna výživa vašej mačky, malo by byť jasné, že miska sa nesmie neustále dopĺňať. Po zjedení dennej dávky suchého jedla by ste nemali opäť misku dopĺňať až do ďalšieho dňa a času kŕmenia.

Výživa britských krátkosrstých mačiatok

Približne od 4. týždňa života možno mačiatkam príležitostne ponúknuť tuhú stravu. Na začiatok je vhodné mokré krmivo alebo LEONARDO Kitten Granula-Start. Kaša sa môže zmiešať s vodou alebo chovným mliekom. To vám umožní rýchlo si zvyknúť na pevné jedlo. Prechod z materského mlieka na krmivo pre mačky prebieha niekoľko týždňov a končí najneskôr vo veku 3 mesiacov. Predtým sa väčšina mačiatok musí presťahovať do svojho nového domova. Aby ste ďalej u mačiatok nezvyšovali stres, nemali by ste spočiatku meniť krmivo. Po jednom až dvoch týždňoch sa môžete rozhodnúť, ktorému krmivu pre mačiatka chcete dôverovať. Malo by byť ľahko stráviteľné a poskytovať všetky základné živiny, ktoré britské krátkosrsté mačiatko potrebuje pre zdravý rast. Kvalitné krmivo by malo mať vysoký obsah mäsa, obsahovať veľa živočíšnych bielkovín a vyhýbať sa používaniu cukru, farbív, aróm a konzervačných látok. LEONARDO ponúka špeciálne suché a mokré krmivo pre mačiatka.

Takto funguje zmena krmiva

Existujú rôzne dôvody na zmenu stravy, vrátane nasledujúcich:

• Zmena jedla po aklimatizácii,
• prechod z krmiva pre mačiatka na krmivo pre dospelé mačky,
• seniorská strava pre staršie mačky,
• intolerancia na istú zložku krmiva,
• obezita u mačiek.

Bez ohľadu na dôvod, zmenu stravy treba robiť vždy postupne, aby sa tráviaci systém dokázal prispôsobiť. Najprv stačí primiešať dve alebo tri polievkové lyžice nového jedla do bežného jedla, aby ste vytvorili počiatočnú vôňu. Kompletnú zmenu potom môžete vykonať v priebehu jedného týždňa – za predpokladu, že medzi tým nenastanú žiadne komplikácie. V závislosti od toho, aká stará je mačka a či bola doteraz oboznámená s rôznymi krmivami, môže zmena trvať dlhšie.

Starostlivosť a zdravie britských krátkosrstých mačiek

Hoci má britská krátkosrstá mačka veľmi hustú srsť, nevyžaduje si veľa starostlivosti. Ich srsť by sa mala pravidelne česať len vtedy, keď zhadzujú srsť. Vyhnete sa tak tomu, že vaša mačka pri upratovaní prehltne priveľa chlpov a mačacie chlpy poletujú po byte.

Britská krátkosrstá mačka pôsobí nielen robustným dojmom, ale odráža sa to aj na jej zdraví. Je to zdravé plemeno mačiek, má však mierny sklon k nadváhe. Preto by ste nemali dávať píliš štedré dávky jedla. To platí najmä pre skôr pomalé zvieratá. Odporúča sa ponúkať možnosti lezenia a každý deň uskutočniť aspoň jedno herné kolo. Druhá mačka povzbudzuje britskú krátkosrstú mačku, aby bola aktívnejšia.

Neexistuje plemeno mačiek, ktoré by netrpelo možnými chorobami. Pri britských krátkosrstých mačkách sa okrem iného môže vyskytnúť hypertrofická kardiomyopatia (ochorenie srdcového svalu) a polycystická choroba obličiek.